Reklama

Zabytkowa kamienica w centrum miasta coraz piękniejsza

Ł. K.
Kamienica w centrum miasta powoli odzyskuje dawny blask. To wyjątkowy budynek, bo kiedyś w jego miejscu stała pierwsza w mieście synagoga. Remont trwa od ubiegłego roku i potrwa jeszcze długo, ale widać już pierwsze efekty.

Remont narożnej kamienicy wybudowanej na początku XX w. rozpoczął się rok temu. Prace na budynku u zbiegu ulic 3 Maja i Słowackiego miały trwać krócej. Jednak naprawa bogato zdobionej elewacji to żmudna i czasochłonna praca. Teraz przechodnie mogą zobaczyć już pierwsze efekty. Odsłonięty został front budynku o strony ul. 3 Maja. W tej części konieczne jest jeszcze wykończenie elewacji przyziemnej. Natomiast w ciągu kilku dni całe rusztowanie zostanie zdemontowane, a pracownicy przeniosą się na wieżę. Tam będą pracowali tak długo, jak to możliwe. – Chcemy zdążyć zrobić wieżę dopóki pogoda nam sprzyja – mówi Bogusława Żakiewicz ze wspólnoty mieszkaniowej, która zarządza nieruchomością. Wspólnocie nie zależy na czasie. Chodzi o to, żeby remont został wykonany bardzo dokładnie. Nad pracami cały czas czuwa wojewódzki konserwator zabytków. To kosztowna inwestycja, ale część pieniędzy na remont udało się wspólnocie zdobyć. Konserwator przyznał 120 tys. zł dofinansowania, marszałek województwa – 25 tys. zł, a miasto dołożyło kolejne 100 tys. zł. Jednak wspólnota od jakiegoś czasu musi własnymi siłami finansować remont elewacji i wieży. Na przyszły rok zaplanowano prace na elewacji od strony ul. Słowackiego. Powinny one przebiegać sprawniej, bo tam nie ma już tylu zdobień. Cały remont ma kosztować około 500 tys. zł.

W miejscu budynku przy ul. Słowackiego 22 i 3 Maja 40 znajdowała się najstarsza synagoga w Katowicach. Otwarcie tzw. Starej Synagogi odbyło się 4 września 1862 r. Gmina żydowska w Katowicach rozrastała się coraz bardziej, więc ostatecznie Stara Synagoga działała do 1900 roku. Później zadecydowano o jej rozbiórce. Narożną kamienicę u zbiegu ulic 3 Maja i Słowackiego zaprojektował Paul Frantzioch. Pozostałości pierwszej katowickiej synagogi można zaobserwować jeszcze w piwnicach obecnego budynku.


Tagi:

Komentarze

  1. maz 12 sierpnia, 2018 at 6:36 pm - Reply

    Pieknie..prosimy o wiecej takich remontow..nasze kamienice tego potrzebuja!!!

Dodaj komentarz

*
*