Reklama

Właściciel starego dworca chciał kupić kolejną nieruchomość w centrum Katowic. Przelicytowała go spółka z Warszawy

Grzegorz Żądło
Działka pomiędzy ulicami Zabrską, Sobieskiego, Dąbrówki i Mickiewicza ma nowego właściciela. Na komorniczej licytacji, która odbyła się dziś przed południem, kupiła ją warszawska Środkowo Europejska Grupa Inwestycyjna. Ostro walczyła z nią firma Maksimum, należąca do właściciela starego dworca kolejowego.

12,686 mln zł – za taką kwotę zostały sprzedane działki, których powierzchnia wynosi 14 701 m kw. Chętne były trzy firmy, ale prawdziwa walka rozegrała się pomiędzy Środkowo Europejską Grupą Inwestycyjną a Maksimum, który należy do Krystiana Miklisa. Ta pierwsza spółka jest głównym wierzycielem irlandzkiej ZFI Havre, która do tej pory była właścicielem terenu. Oznacza to, że zwycięzca licytacji tak naprawdę za działki zapłaci sam sobie. Po odliczeniu kosztów egzekucji i innych opłat, zaproponowana przez ŚEGI kwota wróci na jej konto. Stanie się tak dlatego, że jest wierzycielem uprzywilejowanym i ma pierwszeństwo przy dzieleniu pieniędzy z licytacji.

Na razie nie wiadomo co nowy właściciel zrobi z ziemią w centrum Katowic. Obecnie jest tu dziki parking, który nielegalnie wykorzystują pracownicy okolicznych biur. Teoretycznie firma może przejąć wydaną dla ZFI Havre w czerwcu 2007 roku przez urząd miasta decyzję o warunkach zabudowy. Zgodnie z tym dokumentem, pomiędzy Zabrską, Sobieckiego, Mickiewicza i Dąbrówki mogą powstać budynki mieszkalne, biurowe, usługowe oraz parkingi (więcej o tym tutaj). Na to musiałby się jednak zgodzić dotychczasowy właściciel terenu.

Warto też pamiętać, że trwa właśnie opracowywanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla północnej części centrum Katowic. W projekcie na zlicytowanych dzisiaj działkach przewidziana jest zabudowa o maksymalnej wysokości 6 kondygnacji. Trudno sobie wyobrazić, by nowy właściciel lub działający w jego imieniu inwestor nie zwrócił się z wnioskiem do miasta o zmianę projektu planu. Przy tak niskiej zabudowie, inwestowanie na działce, która została kupiona w cenie prawie 863 zł/ m kw., może być mało opłacalne.

Niewykluczone też, że Środkowo Europejska Grupa Inwestycyjna podejmie współpracę ze spółką Maksimum.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*