Reklama

Wizerunek Katowic do poprawy

Grzegorz Żądło
Wysokie płace i stabilny rynek pracy, duża liczba absolwentów kierunków ścisłych i technicznych, rozwinięta infrastruktura oraz skuteczne zarządzanie finansami – to największe plusy Katowic. Minusy to zmniejszająca się liczba ludności, niski poziom pozyskiwania funduszy europejskich w przeliczeniu na mieszkańca, a przede wszystkim niekorzystny, stereotypowy wizerunek. Takie wnioski przynosi “Raport o polskich metropoliach 2015”, który zaprezentowała dzisiaj firma PwC.

Już po raz trzeci jedna z największych firm doradczych przeanalizowała dane z polskich miast. Tym razem dwunastu, bo właśnie tyle tworzy Unię Metropolii Polskich. PwC stworzyła raport w oparciu o analizę siedmiu kapitałów rozwojowych, takich jak kapitał ludzki i społeczny, kultury i wizerunku, atrakcyjności inwestycyjnej, techniczny i infrastrukturalny. Z opracowania PwC wynika, że Katowice zajmują czwarte miejsce w stawce. Lepsze są Warszawa, Kraków i Wrocław. We wszystkich wskaźnikach Katowice są albo na równi, albo powyżej średniej dla wszystkich miast.

Największy problem stolica woj. śląskiego ma ze swoim wizerunkiem. – Reszta Polski jest święcie przekonana, że gospodarka Katowic jest wciąż oparta na węglu. Z jednej strony to tu są najwyższe płace, a jednak ludzie wyjeżdżają – mówił prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC. Dodał, że nie chodzi o to, żeby wynająć agencję reklamową, która przeprowadzi kampanię promocyjną. Zmianę wizerunku muszą najpierw dostrzec sami mieszkańcy. A to może nastąpić kiedy Katowice nadal będą rewitalizować kolejne obszary, a miasto będzie czyste i estetyczne. Wtedy też większe są szanse na to, że ludzie nie będą z Katowic wyjeżdżać.

Mamy świadomość naszych plusów i minusów. Jako miasto mamy naprawdę duży potencjał. Wiemy też, że w pewnych obszarach ten potencjał nie jest wykorzystany – mówił Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic. W odpowiedzi na zarzuty o zły wizerunek Katowic odpowiedział: Możemy dać się zauważyć, ale nie za wszelką cenę. Wizerunek zmieniamy od kilku lat i będziemy to kontynuować. Czeka nas duża pozytywistyczna praca.

Cały raport o polskich metropoliach można znaleźć tutaj.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*