Reklama

Wigilia dla samotnych tym razem w Katowicach

Grzegorz Żądło
Nawet trzy tysiące osób będzie mogło spędzić Wigilię w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Będzie tam na nich czekać 12 potraw i prezenty. Żeby wszystko mogło się udać, potrzebni są sponsorzy i wolontariusze. Spotkania informacyjne odbywają się w każdy wtorek o godz. 18 w MDK „Koszutka” przy ul. Grażyńskiego.

„Wigilia dla samotnych” ma swoją długoletnią tradycję. – Zaczęło się od tego, że zaprosiliśmy jedną osobę na naszą rodziną wigilię. W kolejnych latach przychodziło coraz więcej osób, aż nasze mieszkanie nie było  w stanie wszystkich pomieścić. Przenieśliśmy się więc do naszej restauracji, a potem do Parku Śląskiego – opowiada Mikołaj Rykowski, prezes Stowarzyszenia Euroforum, który wspólnie z żoną zainicjował ideę „Wigilii dla samotnych”.

W tym roku kolacja odbędzie się w Katowicach, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. – Miasto nieodpłatnie udostępnia MCK oraz pomieszczenia dla spotkań wolontariuszy. To dla nas zaszczyt, że możemy się włączyć w tę inicjatywę – mówi Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik wydziału polityki społecznej UM w Katowicach.

Do przyjęcia tak dużej liczby ludzi (2-3 tysiące), potrzeba kilkuset wolontariuszy. 150 osób już się zgłosiło. – Nasz wolontariat działa przez cały rok. Zresztą, zdarza się, że ktoś przyjdzie na naszą wigilię, a potem pomaga w kolejnych edycjach. Zapraszamy więc wszystkich chętnych. Cały czas szukamy też sponsorów – mówi Mikołaj Rykowski. Ci potrzebni są nie tylko, żeby można było kupić i ugotować wigilijne potrawy, ale też przygotować prezenty dla samotnych.

Wigilia będzie też miała swój akcent muzyczny. – Zawsze staramy się, żeby uczestnicy spotkania poczuli klimat Wigilii, a temu sprzyja z pewnością śpiewanie kolęd. Dlatego od najbliższego poniedziałku chcemy rozpocząć próby ochotników do wigilijnego chóru – zapowiada Ireneusz Górczyński.

Przy dźwiękach kolęd, będzie można spróbować takich potraw jak barszcz z uszkami, kapusta z grochem, smażony karp i przyrządzone na różne sposoby inne ryby. Na deser będzie ciasto.

Chociaż sama Wigilia rozpocznie się w godzinach popołudniowo-wieczornych, organizatorzy zapraszają już na godz. 13. Goście będą mogli dojechać do MCK bezpłatnymi autobusami, a przed budynkiem będzie na nich czekał czerwony dywan.

Nie jest dobrze człowiekowi, gdy jest sam. Czasem nawet nie wiemy, że nasi sąsiedzi czy współpracownicy nie mają z kim spędzić świat. Warto poświęcić im trochę czasu – kończy Rykowski.

Wszyscy, którzy chcą się w jakikolwiek sposób włączyć się w organizację „Wigilii dla samotnych”, mogą przyjść na spotkanie do MDK „Koszutka” we wtorki o godz. 18.


Tagi:

Komentarze

  1. kokosz 3 listopada, 2015 at 1:32 pm - Reply

    I to mi się podoba, naprawdę!
    Samotni czy bezdomni powinni mieć trochę luksusu w życiu dlatego im to się naprawdę należy!

Dodaj komentarz

*
*