Reklama

Wielka wycinka w Katowicach. Około 1000 drzew zostało usuniętych z powodu kolejowej inwestycji

Łukasz Kądziołka
Kolejowa inwestycja w Katowicach jeszcze dobrze się nie zaczęła, a już widać pierwsze zmiany w rejonie torów. Wycinka na bardzo dużą skalę została przeprowadzona w dwóch dzielnicach Katowic. Nasadzeń zastępczych nie będzie.

W ostatnich dniach głośno jest o wielkiej inwestycji kolejowej w Katowicach. Przebudowa i rozbudowa linii E65 będzie powodowała duże utrudnienia dla mieszkańców – zarówno kierowców, jak i pieszych. Większość osób skupia się na zmianach w organizacji ruchu związanych z zamknięciem wiaduktów. We wrześniu zamknięte dla ruchu całkowicie lub częściowo zostaną wiadukty: drogowy na ul. Bagiennej (9 września), wiadukty kolejowe nad ulicami Graniczną (16 września), Mikołowską (23 września) i Kłodnicką (30 września). Pokazuje to poniższa grafika opublikowana kilka dni temu przez PKP PLK.

To będzie początek prac budowlanych, które, zgodnie z planem, mają zakończyć się dopiero za 4 lata. Rozbiórka wspomnianych wiaduktów i budowa całkiem nowych obiektów dopiero się rozpocznie. Jednak wykonawca już przygotowuje tereny kolejowe pod nowe obiekty w innych lokalizacjach. Wycinki o bardzo dużej skali umknęły mieszkańcom, ponieważ zostały wykonane w pewnej odległości od zabudowań. Choć akurat w Załężu prace były prowadzone bardzo blisko dworca autobusowego przy ul. Sądowej i na końcu ul. Narutowicza, gdzie trwa usuwanie pozostałości po ściętych drzewach i krzewach. Jeszcze lepiej widać to z pociągu. Jeśli ktoś w ostatnim czasie przejeżdżał pomiędzy Zawodziem a Szopienicami oraz  na trasie Katowice – Brynów, to mógł zauważyć spore zmiany na terenach sąsiadujących z liniami kolejowymi. W związku z dobudową dodatkowych torów i  zmianą ich układu oraz przecięć linii kolejowych, konieczna była likwidacja zieleni.

Wycinka na zlecenie PKP Polskich Linii Kolejowych objęła dwa obszary.

Wycinka drzew w Zawodziu, widok z okna pociągu.

Wycinka w Zawodziu

Puste pole po usunięciu drzew i krzewów widać po północnej stronie torów w Zawodziu. Dokładniej na wysokości węzła DK79 łączącego tę drogę z ul. 1 Maja. Zieleń zlikwidowano na około kilometrowym odcinku od wiaduktu w ciągu ul. Bagiennej do zabudowań na wysokości centrum przesiadkowego w Zawodziu.

Obszar wycinki w Zawodziu.

To w tym miejscu powstaną całkowicie nowe wiadukty kolejowe, które umożliwią przeprowadzenie ruchu pociągów nad liniami kolejowymi nr 1 i nr 659. Na dwóch obiektach przebiegać będzie linia 138, która łączy Katowice z Oświęcimiem. W układzie siedmiotorowym, cztery tory dla ruchu dalekobieżnego będą poprowadzone wiaduktami kolejowymi, a trzy tory regionalne zostaną poprowadzone „dołem”.

Teren po wycince drzew w Załężu, widok w stronę centrum miasta.

Wycinka w Załężu

Efekty usunięcia roślin w tym miejscu widać w rejonie lokomotywowni. Po obu jej stronach leżą wycięte drzewa. W tej lokalizacji znajduje się bardzo duża liczba torów, ale nie są one w większości wykorzystywane. Czasami przewoźnicy odstawiają tu na jeden z torów swoje pociągi. Nieużywane tory zarosły i stąd bardzo duża ilość wyciętej niższej zieleni. To w większości samosiejki. Mimo to, skala wycinki jest widoczna dobrze zwłaszcza z wiaduktu przebiegającego nad linią kolejową 137 łączącą Katowice z Gliwicami.

Miejsce wycinki w Załężu.
Prace porządkowe po wycince w Załężu.

Wiaduktem przebiega jednotorowa linia kolejowa 656 Katowice – Brynów. W jego miejsce powstanie nowy obiekt, a do tego dobudowane zostaną kolejne wiadukty, którymi przebiegać będą dwa tory linii 139. Oznacza to, że zamiast jednego toru poprowadzone zostaną górą trzy tory. Dlatego potrzebna jest rezerwa terenu i z tym związana jest wycinka. Chodzi nie tylko o poprowadzenie większej liczby torów wiaduktem nad linią Katowice – Gliwice. Linia 137 zostanie podzielona. Jeden jej tor będzie przebiegał również za lokomotywownią, bliżej ul. Sądowej.

Wycinka w Załężu, widok z okna pociągu.

Łącznie usunięto 1000 drzew

Celem obu wycinek jest budowa obiektów, które pozwolą na rozdzielenie ruchu lokalnego od dalekobieżnego. To wymaga zajęcia dużego terenu. – Prace porządkowe przy stacji Katowice Zawodzie były prowadzone zgodnie z prawem. Dla realizacji zadania na linii kolejowej Katowice Szopienice Płd. – Katowice Piotrowice, pozyskano niezbędne decyzje administracyjne, w tym decyzję o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej, na podstawie której przeprowadzono prace porządkowe oraz decyzję środowiskową – mówi Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych. Zgodnie z przepisami Ustawy o transporcie kolejowym, spółka nie potrzebuje zezwolenia na wycinkę z wyjątkiem drzew i krzewów wpisanych do rejestru zabytków. W takim przypadku nie stosuje się przepisów Ustawy o ochronie przyrody. Nie ma obowiązku uzyskiwania zezwoleń na ich usunięcie.

Prace porządkowe po wycince w Załężu na końcu ul. Narutowicza.

Na całym odcinku linii kolejowej pomiędzy Szopienicami Południowymi a Piotrowicami wycinka objęła łącznie ok. 1000 drzew, a także ponad 100 000 m kw. krzewów. – Poprzedziła je szczegółowa inwentaryzacja. W wydanych decyzjach nie ma obowiązku nasadzeń zastępczych. Prace, zgodnie z decyzją środowiskową, realizowane są pod nadzorem ornitologa, który ocenia drzewostan pod kątem lokalizacji ewentualnych gniazd. Z każdego przeglądu sporządzana jest notatka. Decyzję o usunięciu gniazd podejmuje RDOŚ – wyjaśnia Katarzyna Głowacka. Zlikwidowaną zieleń można zauważyć też w innych miejscach przy linii kolejowej, ale w Zawodziu i Załężu skala jest największa. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego prace prowadzono mimo trwającego sezonu lęgowego ptaków.

Łukasz Kądziołka


Tagi:

Komentarze

  1. Czytelnik 29 sierpnia, 2024 at 3:40 pm - Reply

    Dziękuję za artykuł. Teraz z lotu ptaka widać, że tory kolejowe przebiegają bardzo blisko Centrum Przesiadkowego Zawodzie. Panie Redaktorze, czy w ramach inwestycji kolejowej przystanek kolejowy będzie przy CP Zawodzie?

    • kolejarz 30 sierpnia, 2024 at 9:21 am Reply

      w ramach inwestycji będzie modernizacja stacji Zawodzie, która znajduje się 600m od CP..

      • P Śl 30 sierpnia, 2024 at 11:02 am Reply

        Oj tylko 600 metrów z buta, idealne centrum przesiadkowe, takie typowo śląskie. Podobne do tego z M1 na Rudzie Południowej gdzie trzeba z buta przejść jakieś 700-800.

        • kolejarz 30 sierpnia, 2024 at 1:35 pm Reply

          ja wszystko rozumiem..staram sie w każdym razie..
          ale problem z przejscia 8min piechotą z samochodu do pociągu?
          można zamówić taxi..albo lektykę..

          • Mieszkaniec 3 września, 2024 at 9:19 pm Reply

            Panie kolejarzu, proszę najpierw zrozumieć sens słowa centrum przesiadkowe. Istota takiego miejsca jest przesiadka także z komunikacji miejskiej na kolej. Jak ktoś ma przejść 10 minut, to jakie to centrum przesiadkowe? Na kolei po prostu ktoś kompletnie nie uwzględnił analizy otoczenia. Ta cała inwestycja jest partyzantką a Pan moim zdaniem uosabia ten sposób myślenia – nie o pasażerze, skoro sam Pan pisze – niech sobie biorą taksówkę. Dno mentalne.

          • P Śl 30 sierpnia, 2024 at 8:10 pm Reply

            Takie hektary to można deptać jak ktoś leci do Honolulu, a nie jak ktoś chce się przemieścić kilkanaście kilometrów w obrębie aglomeracji. W codziennych podróżach to jest nieporozumienie.

  2. xxx 29 sierpnia, 2024 at 7:31 am - Reply

    Bardziej od wycinki drzew i interesuje nas czy są w planach przewidziane darmowe parkingi, dla pracowników kolei oraz podróżnych?

    • Kukura 30 sierpnia, 2024 at 5:06 pm Reply

      nas? to ile głosów słyszysz pan we łbie?

  3. Koala 28 sierpnia, 2024 at 8:43 pm - Reply

    dlaczego nie będzie nasadzeń?

    • Janusz 30 sierpnia, 2024 at 5:19 am Reply

      Na pewno będą nasadzenia, ale autorowi nie pasowało to do narracji.

      • Grzegorz Żądło 30 sierpnia, 2024 at 8:50 am Reply

        Czyli PKP PLK kłamią, że nie będą robić nasadzeń? Chyba to panu nie pasuje do narracji komentarza.

        • Polak 31 sierpnia, 2024 at 1:02 am Reply

          Nasadzeń zastępczych nie będzie bo poprzedziła je szczegółowa inwentaryzacja. W wydanych decyzjach nie ma obowiązku nasadzeń zastępczych. Prace, zgodnie z decyzją środowiskową, realizowane są pod nadzorem ornitologa, który ocenia drzewostan pod kątem lokalizacji ewentualnych gniazd. Z każdego przeglądu sporządzana jest notatka. Decyzję o usunięciu gniazd podejmuje RDOŚ. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego prace prowadzono mimo trwającego sezonu lęgowego ptaków. Przepraszam bardzo, czy to Pani Głowacka nie wie co pisze czy autor tekstu się gubi?

  4. mieszkaniec 28 sierpnia, 2024 at 7:46 pm - Reply

    Burdelllo !!! Bałagan na starcie wielkiej inwestycji w Katowicach. PKP zamyka wiadukty, a dokumentacji brak

  5. tadek 28 sierpnia, 2024 at 5:02 pm - Reply

    Eksport polskiego drewna do Chin wzrósł w pierwszym półroczu 3 krotnie w porównaniu do poprzedniego. Trzysta procent a miało być, że polskie drewno zostanie w Polsce. Obiecanki cacanki.

    • Kukura 30 sierpnia, 2024 at 5:10 pm Reply

      takie umowy podpisywaliście przed wysadzeniem ze stołków.

      wasze długi też trzeba wreszcie zacząć spłacać.

      • tadek 30 sierpnia, 2024 at 8:52 pm Reply

        Dochody 600 miliardów a deficyt 300 miliardów. W pewnym zaokrągleniu. No naprawdę marzyła wam się druga Gracja to teraz będziecie mieli.

        • P Śl 31 sierpnia, 2024 at 9:46 am Reply

          Nasz piesek z nowogrodzkiej znowu szczeka, a może przypomnij za co Morawiecki tak dzielnie zbroił polską armię i kupował to tu to tam? Może powiesz nam coś więcej np. o tych (chyba) czołgach z Korei Południowej? Już mam – 308 haubic samobieżnych i 820 czołgów za jedyne 90 mld, z czego bodaj 68 to kredycik w koreańskich bankach.

          • tadek 31 sierpnia, 2024 at 11:39 am Reply

            W czasach Morawieckiego lamentowałeś gdy deficyt covidowy był 85 miliardów, a teraz znajdziesz wytłumaczenie dla deficytu 300 miliardów i jeszcze zrzucisz winę na Morawieckiego. Przykre to jest, ale macie upartyjnione mózgi. zero obiektywizmu. a nie mając argumentów staracie się zaimponować jeden drugiemu obrażaniem przeciwnika.

      • tadek 30 sierpnia, 2024 at 8:49 pm Reply

        spłącają długi zaciąganiem kolejnych długów. Czy ty wiesz co ty mówisz?

Dodaj komentarz

*
*