Reklama

Ważna zmiana dla osób, które chcą skorzystać z bonifikaty za przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności

Grzegorz Żądło
Nie tylko w tym roku, ale także w trzech kolejnych latach będzie można skorzystać z 60% bonifikaty od opłaty jednorazowej za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności gruntów stanowiących własność miasta Katowice. Wszystko dzięki zmianie uchwały rady miasta. Dlatego, jeśli ktoś jeszcze nie dostał pisma z urzędu miasta, a chciałby jednorazowo wnieść opłatę, nie musi się obawiać, że straci taką szansę.

Na mocy ustawy z 20 lipca 2018 roku użytkowanie wieczyste zamieniło się we własność. Wprawdzie dzieje się to automatycznie, ale żeby wykonać dalsze kroki, trzeba poczekać na odpowiednie pismo z urzędu miasta. W Katowicach do wysłania jest około 52 000 pism, co sprawia, że nie wszyscy dostaną je w tym roku. Na razie bowiem, urząd przesłał tylko około 17 000 informacji. W takim piśmie każdy, kto do niedawna był użytkownikiem wieczystym, dostaje informację o roszczeniu miasta Katowice, które zostało wpisane do księgi wieczystej. Chodzi o to, że przez 20 lat trzeba będzie ponosić tzw. opłatę przekształceniową. To właściwie ta sama opłata, którą do tej pory wnosiło się za użytkowanie wieczyste.

Jeśli ktoś nie chce płacić przez 20 lat, może zrobić to jednorazowo. Do końca 2022 roku dostanie 60% bonifikaty. Jeśli zdecyduje się na takie rozwiązanie w 2023 roku, wówczas bonifikata wyniesie już tylko 20%, a w 2024 roku – 10%. Oczywiście, im później złoży się w urzędzie miasta wniosek o skorzystanie z bonifikaty, tym mniejszej liczby lat będzie ona dotyczyć. Czyli, jeśli ktoś jednorazowo będzie chciał zapłacić np. 2021 roku, wówczas bonifikata będzie naliczona od 18 rocznych opłat (liczy się je od 2019 roku).

Co ważne, na początku przyszłego roku do wpłacenia będą dwie kwoty (jeśli oczywiście ktoś nie będzie chciał skorzystać z możliwości opłaty jednorazowej). Do końca lutego 2020 trzeba będzie wnieść opłatę za 2019 rok, a do końca marca za 2020.

Żeby skorzystać z możliwości naliczenia bonifikaty, trzeba złożyć w urzędzie miasta pisemny wniosek. W odpowiedzi urząd naliczy odpowiednią kwotę i wyśle informację. Po wpływie pieniędzy na konto, wydawane jest zaświadczenie, z którym trzeba pójść do sądu. Po złożeniu wniosku (płatnego), sąd  usunie wpis, który mówi o konieczności ponoszenia przez 20 lat opłaty przekształceniowej na rzecz miasta.


Tagi:

Komentarze

  1. Bogdan 3 grudnia, 2019 at 7:49 am - Reply

    Taki mały szczegół
    „Po złożeniu wniosku (płatnego), sąd usunie wpis, który mówi o konieczności ponoszenia przez 20 lat opłaty przekształceniowej na rzecz miasta.”

    Płatnego – 250zł

Dodaj komentarz

*
*