Reklama

W tegorocznej edycji Tour de Pologne przez Katowice przejadą dwa etapy wyścigu

Grzegorz Żądło
Mało kto wie, że w tegorocznej edycji Tour de Pologne aż dwa etapy wyścigu przejadą przez Katowice. Najpierw w sobotę 14 sierpnia odbędzie się jazda indywidualna na czas, a 15 sierpnia kolarze „zahaczą” o południowe dzielnice miasta, jadąc z Zabrza do Krakowa. Obydwa etapy spowodują utrudnienia w ruchu i czasowe zamknięcie wielu ulic.

Katowicki etap Tour de Pologne, który odbędzie się 14 sierpnia, będzie miał formę indywidualnej jazdy na czas, choć trasa będzie bardzo podobna do tej z poprzednich lat.

Kolarze będą startować na ul. Olimpijskiej przy NOSPR. Pojadą w górę i zaraz skręcą w prawo w ul. Henryka Góreckiego. Potem skierują się w ul. Dobrowolskiego, przetną górą DTŚ i u. Dudy-Gracza dojadą do ul. 1 Maja. Skręcą w lewo i dojadą do ul. Bagiennej i ul. Magazynowej. Następnie skierują się w prawo w ul. Szopienicką. Jeśli pogoda na to pozwoli (nie będzie deszczu i śliskiej nawierzchni) na chwilę „zajrzą” do Nikiszowca. Skręcą w ul. Nałkowskiej, przejadą przez nikiszowiecki rynek i ul. Krawczyka wrócą na ul. Szopienicką. Potem skierują się w ul. Górniczego Dorobku i ul. Magazynową, którą przejadą pod u. Murckowską. Następnie etap pobiegnie rolkostradą. Kolarze pojadą nią do końca i skręcą w ul. Francuską, którą dojadą do ul. Warszawskiej. Końcówka czasówki to skręt w prawo w ul. Szkolną, w lewo w ul. Moniuszki i w prawo w al. Korfantego. Meta znajdzie się przy pomniku Powstań Śląskich. Etap będzie liczył 17,9 km.

Jak informuje katowicka policja, pierwszych utrudnień 14 sierpnia trzeba się spodziewać w okolicy strefy kultury już około godz. 5:00 rano. O tej godzinie zostaną też wyłączone z użytkowania pobliskie parkingi.

Od godziny 10:30 planowane jest wprowadzenie ograniczeń w ruchu lub zamknięcie takich ulic, jak Olimpijska, Góreckiego, Dobrowolskiego, Dudy Gracza, Warszawska, Szkolna, Moniuszki, Korfantego, aleja Roździeńskiego.

Od godziny zamknięte mają zostać 13:00:  1 Maja, Bagienna, Magazynowa, Szopienicka, Gospodarcza, Zofii Nałkowskiej, Wyzwolenia, Krawczyka, Górniczego Dorobku, Porcelanowa, Trzech Stawów, Francuska, Damrota.

Ważne dla kierowców są także inne zmiany w organizacji ruchu:

– na ulicy 1 Maja ruch będzie się odbywać wyłącznie północną jezdnią tj. od Zawodzia do ulicy Dudy Gracza,

– na ulicy Dudy Gracza ruch będzie się odbywać wyłącznie wschodnią jezdnią tj. od ulicy 1 Maja do Al. Roździeńskiego,

– umożliwiony zostanie wyjazd z parkingu Centrum Przesiadkowego Zawodzie na ulicę 1 Maja w kierunku Centrum,

– zawężona do 1 pasa ruchu zostanie jezdnia ulicy Bagiennej (DK79) w rejonie wyjazdu z Zawodzie w kierunku Mysłowic,

– dojazd ulicą Szopienicką od Giszowca możliwy będzie wyłącznie do Osiedla Nikiszowiec, natomiast dojazd w kierunku centrum z Giszowca możliwy będzie z wykorzystaniem ulic Pszczyńskiej i Murckowskiej,

– zamknięty zostanie zjazd z Autostrady A4 na ulicę Damrota (kierunek Wrocław),

– dojazd w kierunku centrum możliwy będzie z wykorzystaniem ulicy Francuskiej,

– dojazd w kierunkuc centrum z Autostrady A4 (kierunek Kraków) możliwy będzie z wykorzystaniem ciągu ulic Francuskiej, Ceglanej, Kościuszki,

– zamknięte dla ruchu zostaną skrzyżowania w ciągu ulicy Damrota.

Dzień później, 15 sierpnia, utrudnień w Katowicach będzie znacznie mniej i obejmą tylko południowe dzielnice. Kolarze jadący z Zabrza do Krakowa przejadą przez Zarzecze, Podlesie, Kostuchnę. Czasowo zamknięte będą ulice: Kaskady, Uczniowska, Armii Krajowej, Migdałowców, Boya-Żeleńskiego i Beskidzka.

Plan zakłada, że peleton wjedzie do Katowic około godz. 16:07, a przejazd wymienionymi wyżej ulicami zajmie maksymalnie kilkanaście minut.


Tagi:

Komentarze

  1. Misia 11 sierpnia, 2021 at 1:40 pm - Reply

    Kiedy w końcu dadzą sobie spokój z tym TdP w Katowicach! Nie można gdzie indziej tego organizować?
    Serio to taka reklama dla regionu?

Dodaj komentarz

*
*