Reklama

W sobotę Tauron będzie przycinał drzewa na Koszutce

Grzegorz Żądło
Tauron wprawdzie wycofał wniosek o wycinkę drzew na Koszutce, ale w sobotę będzie je przycinał. Prace zostaną wykonane w trybie pilnym, bo wysokie temperatury powodują obniżenie się linii wysokiego napięcia.

Przypomnijmy, kilka tygodni temu napisaliśmy o planach spółki Tauron Dystrybucja, która złożyła wniosek o wycinkę 28 drzew. Zgodę na to miał wydać urząd marszałkowski. Jednak po publikacjach medialnych i zbiórce podpisów mieszkańców, którzy sprzeciwiali się usunięciu drzew, Tauron wycofał swój wniosek. Podobnie jak wszystkie inne, które dotyczyły  wycinki drzew pod liniami energetycznymi w Katowicach. Spółka zapowiedziała, że zleci wykonanie dokładnych pomiarów geodezyjnych odległości od drzew od przewodów. Tak się stało w przypadku linii wysokiego napięcia, które biegnie nad pl. Grunwaldzkim wzdłuż ul. Morcinka. –  Jak wskazuje analiza, dla dwutorowej linii WN, konieczne jest obecnie przycięcie 6 drzew, które nie spełniają minimalnego wymogu odległościowego. Przycinka koron zostanie przeprowadzona w uzgodnieniu i pod nadzorem Zakładu Zielni Miejskiej – informuje Ewa Groń, rzecznik Tauron Dystrybucja. – Prace zostaną wykonane w trybie pilnym, ponieważ aktualna odległość konarów drzew od linii WN nie gwarantuje bezpieczeństwa osobom postronnym i otoczeniu. Wysokie letnie temperatury powodują zmniejszenie odległości do drzew, co potęguje realne zagrożenie bezpieczeństwa mieszkańców. Trzeba ponadto pamiętać, że najczęstszymi przyczynami przerw w dostawie energii elektrycznej oraz zagrożeniem dla otoczenia są uszkodzenia i awarie energetyczne do jakich może dochodzić na skutek wrastania konarów i gałęzi w linie oraz powalania drzew i łamania gałęzi podczas wichur i burz – dodaje.

Już kilka tygodni temu Tauron Dystrybucja przyciął kilka drzew na Koszutce, które miały zagrażać linii wysokiego napięcia.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*