Reklama

W poniedziałek tymczasowy szpital w MCK ma przyjąć pierwszych pacjentów [ZDJĘCIA]

Grzegorz Żądło
Została jeszcze tylko ostatnia dezynfekcja wszystkich pomieszczeń i zaraz po niej tymczasowy szpital w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach będzie mógł przyjąć pierwszych pacjentów. W pierwszym etapie będzie tu dostępnych 160 miejsc, ale docelowo może tu trafić nawet 500 osób. Wojewoda śląski nie ujawnia ile kosztowała budowa i wyposażenie szpitala oraz ile trzeba zapłacić operatorowi MCK za wynajęcie obiektu.

Budowa tymczasowego szpitala w MCK trwała około czterech tygodni. Na jednym poziomie głównej hali powstały oddzielone od siebie ściankami „sale” na kilkadziesiąt łóżek. Pacjenci będą oddzieleni jeden od drugiego zasłonką. Będą widzieć tych leżących naprzeciwko.

Jak mówił w niedzielę podczas konferencji prasowej wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, tymczasowy szpital ma pełnić cztery funkcje. Pierwsza i podstawowa, to leczenie pacjentów chorych na COVID-19. – Druga funkcja to funkcja asekuracyjna, tak aby pacjent mógł bardzo szybko trafić do miejsca, gdzie uzyska najbardziej profesjonalną z możliwych pomocy. Gdzie karetka będzie mogła tego pacjenta tutaj dowieźć, czy to z innego szpitala, czy również z bezpośredniego systemu ratownictwa medycznego. 

Trzecia funkcja to zabezpieczenie szpitali powiatowych i wojewódzkich, które muszą przeprowadzić niezbędne inwestycje, najczęściej w instalacje tlenowe. Jest więc możliwość, że pacjenci z tych szpitali będą przenoszeni do MCK.

Ostatnia funkcja to odmrożenie systemu opieki zdrowotnej. – Musimy z jednej strony zabezpieczyć pacjentów covidowych, jak również odmrażać i uruchamiać pozostałą opiekę zdrowotną, która w jakiejś mierze mogła zostać ograniczona. Planujemy w najbliższym tygodniu odmrożenie około siedmiuset miejsc covidowych w szpitalach powiatowych i wojewódzkich, tak aby tę normalizację uzyskać. To jest pierwszy etap odmrażania i przygotowujemy się do drugiego etapu, który będzie wprost skorelowany z działalnością tego szpitala – mówił Wieczorek.

Chodzi o to, że w miarę napływu pacjentów do MCK, sukcesywnie uwalniane będą łóżka niecovidowe w szpitalach w całym województwie.

W pierwszym etapie działalności szpitala w MCK, dostępnych będzie 140 łóżek internistycznych i 20 łóżek na intensywnej terapii. Docelowo szpital jest przygotowany do przyjęcia 500 pacjentów, w tym 100 „oiomowych”.

Jeśli łóżka będą wypełnione w 70%, uruchamiane będą kolejne segmenty. Chodzi o to, żeby nie blokować od razu całej kadry lekarskiej i pielęgniarskiej.

Wojewoda nie chciał zdradzić ile kosztowała budowa i wyposażenie szpitala, ani ile trzeba było zapłacić operatorowi MCK, firmie PTWP Event Center, za wynajęcie obiektu. Umowa została podpisana do 30 kwietnia 2021 roku i w założeniu, do tego dnia szpital powinien zostać wygaszony.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*