Reklama

W Katowicach stanął pomnik biskupa Augusta Hlonda

Grzegorz Żądło
Kilkaset osób uczestniczyło w uroczystym odsłonięciu pomnika prymasa Augusta Hlonda. Monument stanął w pobliżu katedry Chrystusa Króla, na placu przed Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym. Pomnik sfinansowało miasto. Kosztował 600 tys. zł.

Jak wspominał podczas dzisiejszej uroczystości prezydent Katowic Marcin Krupa, inicjatywa budowy pomnika wyszła od byłego wiceprezydenta Michała Lutego. – Podczas spotkania opłatkowego Klubu Inteligencji Katowickiej w styczniu 2011 roku w kościele Mariackim obecni byli abp. Damian Zimoń i Michał Luty. Już po części oficjalnej Michał podszedł do arcybiskupa i powiedział: księże arcybiskupie, budujemy pomnik kardynałowi Hlondowi. Arcybiskup odpowiedział: wspaniałe dzieło, budujmy. I zaczęła się praca – wspominał Krupa.

Powstało stowarzyszenie „Dzieło Prymasa Augusta Hlonda”. W czerwcu 2013 roku katowicka rada miasta podjęła uchwałę w sprawie wzniesienia pomnika, a  rok później został ogłoszony konkurs na projekt. Wpłynęło 20 prac. W maju 2014 roku jury zdecydowało, że najlepszą koncepcję przedstawili Zbigniew Mikielewicz i arch. Przemysław Dudziuk z Torunia.

Pomnik ma 4,3 m wysokości i został wykonany z hiszpańskiego piaskowca LUNA. Na jego froncie widnieje napis: AUGUST KARDYNAŁ HLOND PIERWSZY BISKUP KATOWICKI (1925-1926) PRYMAS POLSKI (1926-1948). Z kolei z tyłu umieszczone zostały słowa kardynała Hlonda: Kto z Bogiem pracuje, kładzie fundament pod dzieła, które przetrwają wieki, bo tylko opierając się na Bożym prawie można dokonać wielkich dzieł.

Wykonanie pomnika kosztowało 515,519 zł. Do tej kwoty trzeba jeszcze dodać koszty przeprowadzenia konkursu i nagród dla wyróżnionych – 85 tys zł. Za całość zapłaciło miasto.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*