Reklama

W Katowicach rozpoczęły się masowe szczepienia. Można zarejestrować się bardzo szybko

Łukasz Kądziołka
Szczepienia w Katowicach ruszają na masową skalę. Miały być dwa powszechne punkty szczepień w mieście, ale na razie jest tylko jeden w Janowie. Wygląda na to, że kolejny nie będzie potrzebny, bo zaszczepić można się nawet kolejnego dnia.

Pierwszy i na razie jedyny masowy punkt szczepień w Katowicach został uruchomiony w piątek. Od dzisiaj można przyjąć szczepionkę w hali ośrodka tenisowego MOSIR-u w Janowie przy ul. Szopienickiej 70. Szczepienia ruszyły o godzinie 8.00 i w ciągu dwóch godzin zaszczepiono około 100 osób. Po godzinie 10.00 były tylko pojedyncze osoby. Jak wynika z rejestracji, to właśnie godziny poranne i popołudniowe, od 15.00, będą najpopularniejsze. Na powierzchni kortu tenisowego powstało 6 stanowisk do podawania szczepionki (jedno w ciągu godziny może zaszczepić około 12 osób), a trzy okienka służą do kwalifikacji pacjentów przed zaszczepieniem. – Chciałbym bardzo gorąco zachęcić wszystkich tych, którzy jeszcze są niezdecydowani. Szczepmy się. To naprawdę jest istotne z punktu widzenia zdrowia całej naszej populacji i możliwości powrotu do normalności – mówił podczas dzisiejszej konferencji prezydent Marcin Krupa.

W katowickim masowym punkcie na razie będzie wykonywanych 1700 szczepień tygodniowo. Przynajmniej do końca mają taką liczbę dawek ma otrzymywać miejski punkt. – Agencja Rezerw Strategicznych wystawia nam w systemie zamawiania szczepionek te, które są dostępne. Te możemy zamówić. Na chwilę obecną są to preparaty Astra Zeneca (1000 szt. tygodniowo – przyp. red.) i Moderna (700 szt. tygodniowo – przyp. red.). Teoretycznie mogą pojawić się też inne. Przy tej ilości bierzemy wszystko to, co jest – mówi Krzysztof Zaczek, prezes Szpitala Murcki. Podobnie jak w innych miastach, również punkt w Janowie ma nieco większe moce przerobowe. Jednak liczba szczepionek jest ograniczona, więc na razie nie ma potrzeby dokładania kolejnego stanowiska.

Może zdarzyć się tak, że przy dużym zainteresowaniu w kolejnych tygodniach punkt nie będzie działał w zaplanowanych godzinach, czyli od 8.00 do 18.00. Nie jest również wykluczone, że gdy wykorzystany zostanie  zapas szczepionek w danym tygodniu, to punkt nie będzie czynny 6 razy w tygodniu, od poniedziałku do soboty. Na razie jednak miasto ma obserwować jakie godziny funkcjonowania punktu będą najlepsze i jak można najefektywniej zorganizować w nim akcję szczepienia. Przy obecnym zainteresowaniu na szczepionkę najlepiej wybrać się tu wczesnym popołudniem. Wolne terminy są nawet kolejnego dnia.

Na razie nie ma planów dotyczących drugiego masowego punktu szczepień. Pierwotnie miasto planowało jego utworzenie w Mieście Ogrodów. Jednak ta lokalizacja została odrzucona przez NFZ, ponieważ znajduje się zbyt blisko MCK, w którym działa jeden z dwóch punktów wykonujących największą liczbę szczepień (drugi to lodowisko “Tafla” w Gliwicach). Jak powiedział nam prezydent Marcin Krupa, miasto jest gotowe na zorganizowanie kolejnego punktu, jeśli taka decyzja zapadnie.


Tagi:

Komentarze

  1. Katowiczanin 9 maja, 2021 at 7:02 pm - Reply

    Dlaczego nie wspierają inicjatyw społecznych duchowni i zakonnice ?

    • roleks 10 maja, 2021 at 12:27 am Reply

      Jaka inicjatywa społeczna? O co kaman? Chyba pomyliłeś artykuły.

Dodaj komentarz

*
*