Reklama

W 10 dni zamiast 1,5 miesiąca. Nowy tor do Wisły ułożony

Redakcja
Specjalny pociąg techniczny przyspieszył rewitalizację na linii kolejowej do Wisły. Zamiast 1,5 miesiąca wymiana torów trwała 10 dni. Równolegle postępują prace w Cieszynie, gdzie powstały nowe perony.

Trwa inwestycja, która ma skrócić podróże do Wisły. Przez ostatnie dni na większej części linii kolejowych nr 191 i 190 na odcinku Wisła Głębce – Ustroń – Goleszów – Skoczów pracował specjalny pociąg techniczny. PUN, czyli pociąg do potokowej wymiany nawierzchni kolejowej, ułożył łącznie ponad 12 km toru. Dzięki wykorzystaniu tej technologii pracy, czas wymiany toru został skrócony z 1,5 miesiąca do 10 dni. Samojezdna maszyna, o długości ponad pół kilometra, stanowi zestaw mechanizmów, m.in. suwnic, które zabierają stare szyny i podkłady, a w ich miejsce transportują nowe elementy. Automatycznie układany jest tor. PUN obsługiwał kilkunastoosobowy zespół pracowników.

Efektem prac ma być m.in. skrócenie czasu przejazdu z Katowic do Wisły Głębce. Pociągi powinny docierać do ostatniej stacji w Wiśle w ok. 1h i 40 min, czyli o ponad pół godziny szybciej niż obecnie. Pociągi na newralgicznych odcinkach, gdzie infrastruktura bardzo się zestarzała, przyspieszą z 20-30 km/h do 80-120 km/h. Poza tym między Skoczowem a Wisłą Głębce budowane są nowe perony. Prace widać m.in. w Goleszowie, Wiśle Uzdrowisko i Ustroniu. W tej ostatniej gminie powstanie nowy przystanek Ustroń Brzegi pomiędzy Ustroniem Zdrojem a Ustroniem Polaną.
Prace postępują również na innej linii. Odtwarzane jest kolejowe połączenie z Goleszowa do Cieszyna. Ta inwestycja sprawi, że dojechać będzie tam można już nie tylko od strony Zebrzydowic. Pierwsze efekty widać m.in. w samej stacji Cieszyn, gdzie niedawno oddano do użytku nowo przebudowane perony.

Koszt inwestycji na liniach kolejowych do Wisły i Cieszyna to prawie 460 mln zł, z czego 85% jest dofinansowane w ramach unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*