Reklama

Będzie szybciej z Katowic do Wisły, ale pociągi nie pojadą przez prawie dwa lata

Redakcja
Dzisiaj rozpoczęły się prace na linii kolejowej prowadzącej do Wisły. To duża kolejowa inwestycja, której efektem będzie skrócenie czasu podróży z Katowic w popularne turystycznie rejony województwa. Jednak oznacza to również duże i długie utrudnienia dla pasażerów.

Ruszyła kolejowa inwestycja za 460 mln zł. Chodzi o rewitalizację linii kolejowej pomiędzy Chybiem i Wisłą. To duża inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych, która ma poprawić komfort podróży na południe województwa. Efektem ma być skrócenie czasu podróży z Katowic do Wisły Głębce o około pół godziny. Teraz pociąg pokonuj tę trasę w 2 h 10 min, a po zakończeniu prac ma to trwać ok. 1 h 40 min. Pociągi pasażerskie mają przyspieszyć z 20 lub 30 km/h do 80-120 km/h. Takie parametry uda się uzyskać dzięki wymianie 52 kilometrów torów. Wykonanie nowych rozjazdów i urządzeń sterowania ruchem kolejowym ma umożliwić kursowanie większej liczbie pociągów. Ponadto odnowionych zostanie 15 stacji i przystanków kolejowych. W tym Skoczów, Cieszyn, Ustroń, czy Wisła Uzdrowisko. Jednym z ważnych elementów tego przedsięwzięcia jest też przywrócenie ruchu pasażerskiego na nieużywanym szlaku pomiędzy Goleszowem, a Cieszynem.

Cała inwestycja została podzielona na dwa etapy. Dzisiaj wykonawca rozpoczął prace na trasie Bronów (Chybie)-Skoczów. Następnie roboty przeniosą się na odcinek od Skoczowa do Wisły Głębce. Jednak ten fragment będzie realizowany dopiero w przyszłym roku. Wszystko ma zakończyć się wraz z końcem 2021. Dlatego od dzisiaj przez prawie dwa lata do Wisły będzie można dostać się wyłącznie zastępczą komunikacją autobusową.

Więcej o zmianach w kolejowym rozkładzie jazdy pisaliśmy TUTAJ, a informację dotyczącą autobusów do Wisły i okolicznych miejscowości można znaleźć TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*