Reklama

Velostradą z Katowic do Sosnowca i na Pogorię. Metropolia chce wybudować autostradę dla rowerzystów

Redakcja
Trzy warianty i jeden cel. Metropolia chce połączyć Katowice z miastami Zagłębia rowerową autostradą. To dopiero plany, ale jeśli dojdą do skutku, to powstanie Velostrada o długości nawet 32 kilometrów.

Na poprzemysłowych terenach i nieczynnych trasach kolejowych w gminach GZM ma powstać rowerowa autostrada. Metropolia przedstawiła plan na stworzenie Velostrady. – Velostrada ma być kręgosłupem transportu rowerowego, który połączy miasta w Metropolii. To działanie w kierunku integracji tej ważnej dla mieszkańców miast infrastruktury – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Ma to być szybka trasa przeznaczona wyłącznie dla rowerów. Oddzielona od ruchu samochodowego i pieszych oraz z bezkolizyjnymi zjazdami i skrzyżowaniami. Velostrada ma być dwupasmowa i mieć minimum 4 m szerokości. Rowerzyści będą mogli jechać nią z prędkością ok. 30-40 km/h. Przy trasie mają powstać punkty obsługi rowerów i miejsca parkingowe. Planowane jest także oświetlenie trasy.

Na razie to tylko koncepcja, ale wiadomo już którędy mogłaby przebiegać autostrada rowerowa przez Metropolię. GZM proponuje trzy warianty. Każdy z nich swój początek ma w Zawodziu, w okolicach przecięcia się bulwarów Rawy z ul. Bohaterów Monte Cassino i kończy się w Dąbrowie Górniczej przy ul. Malinowe Górki, czyli przy zbiorniku Pogoria.Pierwszy wariant to połączenie Katowic, Sosnowca oraz Dąbrowy Górniczej. GZM traktuje tą opcję jako plan minimum, zakładający wytyczenie trasy po dowolnym pod względem przeznaczenia i ukształtowania terenie. Możliwe jest rozszerzenie tego wariantu o Będzin lub Czeladź. Długość takiej trasy wyniosłaby ponad 20 km.
Drugi wariant jest dłuższy i bardziej wymagający. Trasa miałaby liczyć ok. 30 km. Konieczne będzie przygotowanie koncepcji przebiegu po śladzie nieczynnej linii kolejowej przez Dąbrowę Górniczą, Będzin, Czeladź, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Katowice i Mysłowice.
Trzeci wariant również dotyczy wykorzystania nieczynnych linii kolejowych o długości 32 km, które przechodzą przez Dąbrowę Górniczą, Sosnowiec, Mysłowice oraz Katowice.

O dokładnym przebiegu Velostrady zadecydują wyniki analizy wszystkich trzech wariantów trasy. Firmy chętne na opracowanie koncepcji metropolitalnej Velostrady mogą składać oferty do 12 grudnia. Po rozstrzygnięciu przetargu wyłoniona firma będzie miała 7 miesięcy czasu na jej wykonanie.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*