Reklama

Rowerzystom nie udało się w pełni skorzystać z darmowego przewozu rowerów w Kolejach Śląskich

Redakcja
Kilkadziesiąt tysięcy razy pasażerowie przewieźli bezpłatnie rowery i hulajnogi pociągami Kolei Śląskich. Mimo to nie wykorzystali w pełni darmowych przejazdów. Koleje Śląskie podały statystyki akcji „Kołem po Śląsku”.

Oferta „Kołem po Śląsku” została wprowadzona w maju 2022 roku. Był to projekt złożony w ramach III edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Zasady były proste. Każdy podróżny miał możliwość nieodpłatnego przewozu pociągami Kolei Śląskich roweru lub hulajnogi (niezłożonej i nieumieszczonej w pokrowcu). Bezpłatny przewóz jednego roweru był możliwy weekendami – od godz. 15.00 w piątek do godz. 24.00 w niedzielę, a hulajnogi bez ograniczeń – przez 7 dni w tygodniu. Żeby skorzystać z promocji, podróżny musiał mieć ważny bilet na przejazd jednorazowy.

Jak wynika ze statystyk Kolei Śląskich, akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Pula środków w ramach projektu wyniosła 250 tys. złotych, co daje 50 tys. darmowych przejazdów (w Kolejach Śląskich bilet na rower kosztuje 5 zł). Oferta była ważna do momentu wykorzystania puli lub do 31 grudnia 2022 roku. Przewoźnik poinformował, że w czasie trwania akcji przewieziono 13 643 hulajnóg na kwotę 68 215 złotych oraz 31 025 rowerów na kwotę 155 125 złotych. To daje łącznie 44 668 przejazdów na kwotę 223 340 zł. To oznacza, że w ciągu 8 miesięcy nie udało się wykorzystać środków przeznaczonych na „Kołem po Śląsku”. Zabrakło niewiele, ale być może udałoby się wykorzystać w pełni bezpłatne przejazdy gdyby oferta została uruchomiona wcześniej (planowo był to II kwartał 2022 roku). Pomimo to na razie przewoźnik nie deklaruje, czy do oferty wróci. – Autorem inicjatywy była osoba fizyczna (mieszkaniec w ramach MBO) i oczywiście jeśli zostanie zgłoszone podobne przedsięwzięcie, z przyjemnością rozpoczniemy jego realizację – informują Koleje Śląskie. Jedynym udogodnieniem, jakie spółka planuje w najbliższym czasie będzie zwiększenie liczby miejsc rowerowych w pojazdach EN75.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*