Reklama

Urodziny Katowic: requiem Józefa Skrzeka przed kościołem Mariackim

Józef Skrzek. Fot. Marcin Tomaszuk

Ł. K.
To ma być hołd dla zmarłych bliskich, ale również dla najstarszego kościoła katolickiego w mieście. Widowisko będzie łączyło muzykę z oprawą wizualną. W piątek przed kościołem Mariackim usłyszeć będzie można nową kompozycję Józefa Skrzeka.

Właściwe obchody 151. urodzin Katowic odbędą się w przyszłym tygodniu (więcej TUTAJ). Natomiast ten koncert będzie swoistym preludium przed nadchodzącymi wydarzeniami. Dzieło zostało napisane z myślą o zmarłych matce i bracie artysty. Jednak ta osobista kompozycja, zgodnie z tytułemzostała poświęcona również samej świątyni. Właśnie na placu pod kościołem Mariackim będzie miało miejsce pierwsze wykonanie “Requiem Mariacki” autorstwa Józefa Skrzeka. Oprócz fragmentów Pisma Świętego, tekstów Romana Brandstaettera oraz Aliny Skrzek, w widowisku dużą rolę ma odgrywać pokaz świetlny z wykorzystaniem mappingu i laserów.
Kompozytorowi na scenie towarzyszyć będą: chór katedralny pod dyrekcją Krzysztofa KagańcaHenryk Jan Botor (organy), Mirosław Muzykant (perkusja) oraz Ela Skrzek (śpiew). Początek koncertu o godzinie 21, wstęp jest wolny.


Tagi:

Komentarze

  1. Łukasz Kądziołka 2 września, 2016 at 5:10 pm - Reply

    Dziękuję za czujność. Oczywiście chodziło o najstarszy kościół katolicki.

  2. zdenek 2 września, 2016 at 2:50 pm - Reply

    @trout, to prawda, kościół Mariacki jest jedynie najstarszym kościołem katolickim w Katowicach. Taka informacja przewijała się w materiałach promocyjnych z UM, autor najwyraźniej niezbyt dokładnie je przeczytał.

  3. trout 2 września, 2016 at 8:15 am - Reply

    “To ma być hołd dla zmarłych bliskich, ale również dla najstarszego kościoła w mieście” – najstarszym kościołem w mieście Katowice jest Kościół Zmartwychwstania Pańskiego na Warszawskiej (Parafia Ewangelicko-Augsburska w Katowicach) – 1856 r., a nie jak podaje autor Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny na Mariackiej – 1873 r…

Dodaj komentarz

*
*