Reklama

Unikato – nowy budynek w centrum Katowic

Wizualizacja KWK Promes.

Grzegorz Żądło
Rozpoczęła się budowa wielorodzinnego budynku przy ul. Koszarowej. W domu o nazwie Unikato mają się znaleźć 24 mieszkania i 10 garaży. Cena za metr kwadratowy to około 5 tys. zł.

Prace ziemne na niewielkiej działce przy skrzyżowaniu ulic Koszarowej i Kominka trwają od dwóch dni. Budowa ma potrwać dwa lata.

Wcześniej w tym miejscu planowana była tzw. Multivilla, która polegała na nałożeniu na siebie dziewięciu w pewnym sensie niezależnych od siebie willi. Ostatecznie koncepcja się zmieniła i przy ul. Koszarowej powstaną tradycyjne mieszkania. – Patrząc z perspektywy czasu, chyba dobrze się stało – mówi Robert Konieczny, którego pracownia KWK Promes, stworzyła obydwa projekty. – Budynek Unikato bardzo wpasowuje się w otoczenie, a wręcz z niego wyrasta. Przy okazji zmniejszyły się koszty inwestycji, a przez to zakupu mieszkania.

Unikato będzie o jedną kondygnację wyższy niż sąsiadujący z nim budynek. Swoją architekturą, w tym balkonami i oknami, ma do niego nawiązywać. Ostatnia kondygnacja jest zaokrąglona. – Z jednej strony to ukłon w stronę architektury modernistycznej, z drugiej chodzi o łagodne przejście pomiędzy obydwoma domami – tłumaczy Konieczny. Również ciemny kolor elewacji ma swoje uzasadnienie. – Wiadomo jak po dwóch, trzech latach wyglądają elewacje na Śląsku. Szybko się brudzą. Dlatego ciemna elewacja sprawia, że nawet po wielu latach budynek będzie wyglądał podobnie. Poza tym ciemny tynk nadaje szlachetności – argumentuje Konieczny.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*