Reklama

Tylko jedna firma złożyła ofertę w przetargu na odbiór odpadów w Katowicach. Cena jest dużo wyższa niż chciał urząd

Grzegorz Żądło
Tylko Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej złożyło ofertę w przetargu na odbiór odpadów komunalnych w Katowicach w latach 2021-2025. Miejska spółka zaproponowała za swoje usługi 327 163 320 zł  brutto. To znacznie więcej niż chciało na gospodarkę odpadami wydać miasto (244 424 388 zł). Oznacza to, że podwyżka opłaty śmieciowej dla mieszkańców jest praktycznie przesądzona.

Przetarg na odbiór odpadów komunalnych w Katowicach został ogłoszony pod koniec 2020 roku i był dużym zaskoczeniem. Można się było spodziewać, że podobnie jak w 2017 roku, również i teraz urząd miasta podpisze umowę z MPGK bez przetargu. Prawo daje taką możliwość, jeśli gmina ma swoją spółkę zajmującą się odbiorem i zagospodarowaniem śmieci. Stało się jednak inaczej. Domysły na temat powodów takiego kroku były różne, ale dwa  z nich wydają się najbardziej oczywiste. Pierwszy dotyczy działalności komercyjnej MPGK. Gdyby miejska spółka dostała nową 4-letnią umowę bez przetargu, wówczas z komercyjnej działalności nie mogłaby mieć więcej niż 10% przychodów. Przy wygraniu przetargu, takich ograniczeń nie ma, a MPGK będzie mogło walczyć o klientów, takich jak sklepy, restauracje czy lokale usługowe. Drugi powód to podwyżka stawki opłaty śmieciowej, którą ponoszą mieszkańcy. Jeśli z przetargu wyjdzie odpowiednio wyższa kwota (a wyszła), wówczas urząd miasta będzie mógł podwyżkę uzasadnić właśnie ofertami (a właściwie ofertą) w przetargu. Co do zasady, do gospodarki śmieciowej, gminy nie mogą dokładać, więc wzrost kosztów ponoszonych przez MPGK zostanie przerzucony na mieszkańców.

Jeśli wyniki przetargu zostaną zatwierdzone, a nowa umowa podpisana, wyższe stawki mieszkańcy powinni zacząć płacić od lipca. Gdyby kierować się tylko suchymi liczbami, to stawki powinny wzrosnąć z 21,30 zł obecnie za osobę miesięcznie, do około 26 zł.

Skąd to wyliczenie? Obecnie MPGK dostaje rocznie za swoje usługi około 62,2 mln zł. Teraz miejska spółka chce około 75,75 mln zł (netto). To około 22% więcej.


Tagi:

Komentarze

  1. Sk 5 marca, 2021 at 3:05 pm - Reply

    Niezle nas krupa załatwil !!!!

Dodaj komentarz

*
*