Reklama

Trochę bliżej inwestycji na ważnym odcinku linii kolejowej Katowice-Kraków

Do Krakowa z Katowic pojechały niedawno Koleje Śląskie. Z jednym przystankiem podróż trwała 2 godziny. Fot. Koleje Śląskie.

Ł. K.
Kolejowa spółka zabiera się za ważny fragment linii pomiędzy Katowicami i Krakowem. Do szybkich podróży jeszcze daleka droga, ale ogłoszony został przetarg niezbędny do przeprowadzenia kluczowej inwestycji.

Prace na linii kolejowej E30 łączącej Kraków z Katowicami trwają, ale w szczególności na małopolskich odcinkach szlaku. Tam na większości trasy pociągi poruszają się z prędkością 120 km/h. W woj. śląskim inwestycja dotarła do Jaworzna i jeszcze minie sporo czasu aż będzie można szybko podróżować do samej stolicy województwa.
Teraz PKP Polskie Linie Kolejowe robią niewielki, ale ważny krok w kierunku połączenia Katowic z Krakowem. Spółka ogłosiła przetarg na studium wykonalności, które obejmie rozbudowę linii kolejowej Katowice-Mysłowice. Studium da odpowiedź na najważniejsze pytania. Przeanalizowana zostanie m.in. możliwość budowy dodatkowych torów na tej trasie. To dałoby z kolei możliwość oddzielenia pociągów dalekobieżnych od tych wożących pasażerów na krótsze odległości. Takie rozwiązanie jest niezbędne, żeby mówić o sprawnej kolei aglomeracyjnej czy metropolitalnej. Sama stacja Mysłowice teraz bardzo spowalnia ruch pociągów i zostanie zrealizowana w pierwszej kolejności. Jednak nadal pozostanie fragment torów do Katowic, które również wymagają modernizacji. Dopiero wtedy dorównają możliwościom przewozowym na linii kolejowej z Jaworzna do samego Krakowa, bo poszczególne odcinki zostały już zrealizowane lub powoli zmierzają do ukończenia. Docelowo pociągi na całej linii E30 pomiędzy Katowicami i Krakowem mają poruszać się z prędkością do 160 km/h.

W studium zawarte będą także analizy obejmujące linie kolejowe: Oświęcim – Katowice (nr 138), Jaworzno Szczakowa – Mysłowice (nr 134), Katowice Szopienice Północne – Chorzów Stary (nr 161), Dąbrowa Górnicza Towarowa – Panewnik (nr 171), Chorzów Stary – Radzionków (nr 145). Przeprowadzone mają być analizy pod kątem określenia zakresu prac w celu poprawy warunków podróży i przewozu towarów.

Przygotowanie takiej koncepcji ma potrwać do 2023 roku. Projekt i realizację zaplanowano na przyszłą perspektywę finansową UE, która jest przewidziana na lata 2021-2027. Oferty w przetargu mają wpłynąć do 8 maja.


Tagi:

Komentarze

  1. krakus 27 kwietnia, 2020 at 4:58 pm - Reply

    Ciągle jakieś problemy na tej trasie. Nic dziwnego, że wszyscy podejrzewają Wąsacza i jego Stalexport.

  2. olaboga 7 kwietnia, 2020 at 11:18 am - Reply

    Dobrze pamiętam dzień w którym jechałem zdawać egzamin wstępny na AGH w Krakowie. Ponieważ trwał remont linii kolejowej na tym odcinku to dojazd z Katowic do Krakowa zajął ponad 2h. Studia skończyłem 12 lat temu, a ten remont dalej trwa… Aktualnie czas przejazdu 77 kilometrowej trasy to 1 godzina i 40 min.

Dodaj komentarz

*
*