Reklama

Toalety, szafki, a nawet piec do kuchni w szkołach i przedszkolach, książki dla bibliotek i stroje dla klubów sportowych. Rozpoczęło się głosowanie w katowickim Budżecie Obywatelskim

Grzegorz Żądło
Przez dwa tygodnie będzie można głosować na projekty zgłoszone przez szkoły, przedszkola, żłobki, miejską bibliotekę, OSP i kluby sportowe. Są też projekty niezwiązane z żadną z tych instytucji, ale te są w mniejszości.

Budżet Obywatelski w Katowicach już dawno przestał być obywatelski. Do głosowania dopuszczane są coraz bardziej absurdalne wnioski, których autorzy nawet nie mogą udawać, że to co będzie ich efektem, będzie ogólnodostępne. Nikomu to jednak w urzędzie miasta nie przeszkadza. BO od wielu lat jest wygodnym narzędziem zarówno dla władz miasta, jak i miejskich jednostek, które składają wnioski na potęgę.

Przykładów są dziesiątki. To np. wyposażenie sal dydaktycznych w LO im. Marii Konopnickiej. Z BO szkoła chce kupić m.in. mikroskopy, sprzęt audiowizualny, przybory i pomoce dydaktyczne.

Miejskie Przedszkole nr 45 chce sobie z BO kupić nowe meble i interaktywny monitor do sali dla 6-latków. Nowych mebli i wyposażenia w swoich salach potrzebuje też Miejskie Przedszkole nr 73, Miejskie Przedszkole nr 2 chce zamontować klimatyzację w 5 salach. Co ciekawe, wniosek w sprawie tej ostatniej placówki złożył radny Adam Skowron, który może składać tzw. wnioski budżetowe bezpośrednio do prezydenta. Zwykli mieszkańcy takiej możliwości nie mają.

Z kolei Szkoła Podstawowa nr 15 chce sobie za pieniądze z BO pomalować ściany, odnowić drabinki, wycyklinować parkiet, namalować nowe linie i zainstalować nowe piłkochwyty w sali gimnastycznej. To też wniosek radnego Skowrona.

Podobny wniosek dotyczy ZSP nr 17. Tu też trzeba wycyklinować podłogę i pomalować nowe linie, zagipsować i pomalować sufit i ściany, odnowić drabinki i wymienić drzwi wejściowe.

O projekcie remontu w ZSP nr 1 wnioskodawca pisze tak: Celem projektu jest poprawienie komfortu uczniom po lekcji wychowania fizycznego. Chcemy dokończyć inwestycję zaczętą w poprzednim roku, a tym samym doprowadzić do końca remont sali gimnastycznej wraz z zapleczem. Zakup sprzętu i pomocy dydaktycznych zapewni uczniom komfort i radość uczenia się.

Miejskiemu Przedszkolu nr 82 przydadzą się nowe kable internetowe i rozbudowa sieci (Wi-Fi), a w MP nr 63 potrzeba 21 stoliczków dla przedszkolaków.

Prawdziwym hitem są jednak remont toalet w szkołach, czyli najbardziej podstawowego “wyposażenia”, które każdej szkole powinien zapewnić urząd miasta. Nie zapewnia, więc Szkoła Podstawowa nr 19 im. Wojciecha Korfantego próbuje załatwić to przez BO. “Zadanie będzie polegało na gruntownym remoncie zaplecza sanitarnego dla dziewcząt klas I-III, IV-VI i VII-VIII tzn. wymiana glazury, kabin toaletowych, wymiana sanitariatów, armatury, umywalek, instalacji hydraulicznej niezbędnej do prawidłowego przepływu wody. Montaż sanitariatów na odpowiednim poziomie dostosowanym do wzrostu uczniów.

Łazienki i toalety trzeba też naprawić w SP47 i w SP nr 53. W tej ostatniej chodzi konkretnie o toalety dla dziewcząt.

Kolejny hit to zakup pieca konwekcyjnego do kuchni w SP nr 56.

Z kolei ZS-P nr 25 chce pozyskać z BO  pieniądze na doposażenie biblioteki, czytelni i pracowni komputerowej. VI LO im. Jana Długosza też chce urządzić z BO pracownię komputerową, a Zespół Szkół Zawodowych nr 3 pracownię chemiczno-fizyczną. I jeszcze jedna pracownia komputerowa (modernizacja), w X Liceum Ogólnokształcącym im. I.J. Paderewskiego Akademickim.

SP nr 48 potrzebuje szafek skrytkowych dla uczniów. Podobnie jak Miejskie Przedszkole nr 71. Radna Beata Bala (też może złożyć wniosek budżetowy bezpośrednio do prezydenta) pisze bez ogródek: Konieczna jest wymiana szafek na ubrania dla dzieci w szatni w przedszkolu nr 71 w Katowicach Podlesiu w liczbie 140 sztuk.”

To tylko przykłady. Do tego jest cała grupa wniosków dotyczących remontów przyszkolnych boisk czy przedszkolnych placów zabaw. Wniosków o zakup książek i wyposażenia w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej jest kilkadziesiąt.

Inna grupa wniosków, które nie będą dostępne dla szerszego grona, to te dotyczące klubów sportowych i innych grup zorganizowanych. Przykłady: “Remont istniejących szatni Akademii „LGKS 38 PODLESIANKA” oraz zakup nowych szatni kontenerowych dla drużyny seniorów”, “Nowe stroje galowe dla mażoretek “Akcent” z ligockiego MDK-u”, “Zakup odzieży klubowej dla zawodników UKS “Pałac Młodzieży” Katowice reprezentujących miasto Katowice w turniejach szachowych”, “Postaw na ROZWÓJ – zakup piłek i sprzętu sportowego dla zawodników Akademii Piłkarskiej Rozwój Katowice”.

Z roku na rok projektów oddolnych, nie związanych z żadną instytucją, szkołą, biblioteką, klubem czy OSP, jest coraz mniej. Trudno się dziwić niechęci mieszkańców do angażowania się i poświęcania swojego czasu, kiedy muszą potem rywalizować o głosy z beneficjentami tych wszystkich instytucji (szkoła czy przedszkole już na starcie ma przewagę), a jeśli już pojawia się projekt, który budzi powszechne zainteresowanie, jak zazielenienie byłych miejsc parkingowych, to nie jest w ogóle dopuszczany do głosowania.

Głosowanie w tegorocznej edycji BO potrwa do 23 września.

Grzegorz Żądło


Tagi:

Komentarze

  1. tadek 11 września, 2024 at 10:23 am - Reply

    To budżet obywatelski, a nie platforma obywatelska. Tu działa demokracja. Ludzie decydują, który pomysł zostanie urzeczywistniony. Dopuszczane są wszystkie, które spełniły warunki formalne. Lewicujący mogą mieć z tym kłopot.

    • Grzegorz Żądło 11 września, 2024 at 10:57 am Reply

      Pan tak na poważnie takie głupoty pisze czy żartuje?

      • tadek 11 września, 2024 at 11:13 am Reply

        Za ogólnodostępne, ze względu na swój publiczny charakter,
        uważa się m.in. projekty realizowane w: jednostkach oświatowych,
        placówkach opiekuńczych, miejskich instytucjach kultury, bez
        względu na ich rodzaj. strona 6 https://bo.katowice.eu/add/file/1400143567.pdf
        Od razu wiedziałem, że będzie kłopot.

        • Grzegorz Żądło 11 września, 2024 at 11:16 am Reply

          Stroje dla dzieci z klubów sportowych też są ogólnodostępne? Poza tym projekt, który miałby szansę zdecydowanie wygrać głosowanie w śródmieściu nie został dopuszczony do głosowania na zasadzie “nie bo nie”.

          • dan 11 września, 2024 at 2:08 pm Reply

            klub publiczny czy prywatny? Wyolbrzymia pan.

            • Grzegorz Żądło 11 września, 2024 at 2:11 pm Reply

              O matko i córko. Publiczny to jest szalet, stroje dla klubów są strojami dla indywidualnych osób. Naprawdę, tak trudno to zrozumieć? Z pieca w kuchni szkolnej też nikt z zewnątrz nie skorzysta, podobnie jak z toalety dla dziewcząt.

              • tadek 11 września, 2024 at 4:22 pm Reply

                Szalet też może być projektem z budżetu obywatelskiego, pomimo, że nie wszyscy z niego korzystają.

  2. Miko 11 września, 2024 at 8:07 am - Reply

    śmiech przez łzy…

  3. […] Ruszyło głosowanie na projekty Budżety Obywatelskiego. Wbrew jego idei, jak co roku, o głosy powalczą szkoły czy biblioteki. Więcej TUTAJ. […]

Dodaj komentarz

*
*