Reklama

W Budżecie Obywatelskim ludzie wybrali koty

G. Ż.
Urząd miasta podał wyniki głosowania na projekty z Budżetu Obywatelskiego. Najwięcej głosów dostała budowa pawilonu dla kotów w miejskim schronisku dla bezdomnych zwierząt. To jeden z dwóch projektów ogólnomiejskich, na które wystarczy pieniędzy. Drugim będzie pumptrack w Dolinie Trzech Stawów.

Od kilku lat BO służy głównie do wsparcia miejskich jednostek. Przedszkola, żłobki czy biblioteki wykorzystują to narzędzie, żeby np. wyremontować pomieszczenia albo się doposażyć. Właściwie większość takich projektów nie powinna zostać dopuszczona do głosowania, bo w żaden sposób nie spełniają kryterium ogólnodostępności. Urząd je jednak dopuszcza, bo każde „wyciągnięte” z BO przez jednostki pieniądze oznaczają konieczność mniejszych wydatków z „dużego” budżetu.

Spośród 259 zatwierdzonych wniosków, około 24 dotyczyło doposażenia filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Tyle samo było projektów szkolnych. Kolejne około 30 wniosków dotyczyło przedszkoli i zespołów szkolno-przedszkolnych, a dwa miejskiego żłobka.

Podobnie jak w poprzednich latach, również i teraz braki w wyposażeniu próbowali poprzez BO uzupełnić strażacy ochotnicy.

Największym wygranym jest jednak miejskie schronisko dla bezdomnych zwierząt, które poprzez BO „załatwiło” sobie budowę pawilonu dla kotów. Zadanie to zostało wycenione na 2,2 mln zł i dostało 17 860 głosów. Wprawdzie drugie miejsce z 13 532 głosami dostał projekt rozbudowy miejskiego monitoringu i doświetlenia przejść dla pieszych na os. Witosa, os. Tysiąclecia i w Załężu, ale nie zmieścił się w puli, która pozostała po pawilonie dla kotów. Podobnie jak trzeci w głosowaniu wniosek o zakup sprzętu i umundurowania dla strażaków ochotników (11 503). Do realizacji trafi więc czwarty w kolejce (8 078 ) pomysł budowy toru do jazdy na rowerze, hulajnodze i rolkach. Pumptrack ma powstać w Dolinie Trzech Stawów i został wyceniony na 798 tys. zł.

Wśród projektów lokalnych dominują szkoły i inne placówki oświatowe, a także remonty chodników i projekty związane z zielenią.

Wyniki głosowania są dostępne TUTAJ.

Frekwencja w głosowaniu wyniosła 14,47% i mocno różniła się w zależności od dzielnicy. Największą aktywnością wykazali się mieszkańcy Dąbrówki Małej, uzyskując frekwencję na poziomie 23,47%. Kolejnymi dzielnicami wyróżniającymi się pod tym względem są Załęska Hałda-Brynów cz. wschodnia (21,32%) oraz Murcki (19,46%). Do wspomnianych, najaktywniejszych dzielnic w przyszłym roku trafią tzw. nagrody za frekwencję, tj. 22 594 zł dla Dąbrówki Małej, 13 556 zł dla Załęskiej Hałdy-Brynowa cz. wschodniej i 9 038 zł dla Murcek.

Spośród wszystkich osób, które zagłosowały, większość stanowiły kobiety – 57%. Najaktywniejszą grupą wiekową byli 39-latkowie (1 053 osób), z kolei osoby powyżej 55. roku życia stanowiły 24% głosujących, a poniżej 18. roku życia – 22%. Swoje głosy na projekty zgłoszone w IX edycji Budżetu Obywatelskiego Katowice oddało 107 osób powyżej 90 roku życia.


Tagi:

Komentarze

 1. koala 30 września, 2022 at 6:54 pm - Reply

  No i dobrze, przynajmniej nowych parkingów nie będzie, za to kotki dostaną lepsze warunki:)

  • Jan 1 października, 2022 at 2:19 pm Reply

   Z drugiej strony szkoda że projekty służące poprawie bezpieczeństwa i komfortu życia ludzi przepadły a kotki dostaną lepsze warunki 🙁

   • Magda 4 października, 2022 at 12:03 am Reply

    Panie Janie… Strażacy mogą sobie załatwiać dofinansowanie z wielu źródeł. Doświetlenie przejść dla pieszych? To na to trzeba aż BO? A koty nie czują? Nie mogą mieć lepszego komfortu? Nie mają prawa żyć w lepszych warunkach? To własnie ludzie zgotowali im taki los że muszą tułać się po świecie, często głodując i chorując i żyć zdane na łaskę i niełaskę i dobrze że to ludzie zdecydowali że chcą dla nich lepszego życia a nie wegetacji w ciasnych klatkach tylko szansy na normalność i lepsze życie. Dziękuję wszystkim którzy głosowali.

Dodaj komentarz

*
*