Reklama

Tajemniczy komitet kandydatów do rady miasta. “Chcemy, żeby Katowice były pierwszym miastem zarządzanym przez superkomputer”

Grzegorz Żądło
Rzutem na taśmę Miejska Komisja Wyborcza w Katowicach zarejestrowała kandydatów do Rady Miasta Katowice jeszcze jednego komitetu wyborczego. Jak mówi lider KWW Gaia System Młodzi dla Przyszłości Teraz, start w wyborach to chęć pokazania, że mieszkańcy mogą wziąć sprawy w swoje ręce.

O tym, że listy kandydatów na radnych zarejestrowały Koalicja Obywatelska, PiS, Katowice 2050 i Konfederacja już pisaliśmy. Okazuje się jednak, że mieszkańcy Katowic będą mieć jeszcze większy wybór. W ostatniej chwili PKW zarejestrowała lisy jeszcze jednego komitetu. Stoi za nim 39-letni Marek Strzałkowski, prezes fundacji Makeabetterplace.com. Jak mówi, każdy z kandydatów, którzy znaleźli się na listach jego komitetu, ma w życiu co robić i nie “pcha” się do rady miasta. – Koncepcja była taka, żeby dać przykład, że to mieszkańcy powinni startować do rady, a nie partie polityczne – mówi Strzałkowski. Dodaje, że założył stowarzyszenie, bo indywidualne osoby nie są traktowane przez różne instytucje poważnie. – Wcześniej każda próba wystąpienia z jakimś pytaniem czy propozycją kończyła się pytaniem: kogo pan reprezentuje? Kandydujemy, żeby występować w jakiejś większej grupie. Nie chcemy się pchać do wielkiej polityki. Wszyscy mamy pracę i swoje życie, ale chcielibyśmy, żeby ludzie mieli głos. Kiedy mieszkańcy mają wpływ, po prostu wzrasta komfort ich życia w mieście.

Skomplikowana nazwa komitetu wyborczego nie wzięła się znikąd. To poniekąd reklama powstającego systemu komputerowego do zarządzania miastem. – To nazwa systemu, który nie jest jeszcze gotowy. Katowice mogą być pierwszym miastem w Polsce zarządzanym przez superkomputer. Chodzi o transparentność i o to, żeby mieszkańcy mieli dostęp do danych, a także, żeby mogli wyrazić swoje zdanie i żeby został po tym ślad w procesie decyzyjnym. Wiele osób boi się sztucznej inteligencji. Nie powinniśmy oddawać  jej podejmowania decyzji automatycznie, ale sztuczna inteligencja może dokonać analizy, na podstawie której te decyzje zostaną podjęte – wyjaśnia Strzałkowski.

Jak zapowiada lider KWW Gaia System Młodzi dla Przyszłości Teraz, nie jest wykluczone, że komitet zarejestruje też kandydata na prezydenta Katowic. Ma na to jeszcze dwa dni.

Lista kandydatów na radnych KWW Gaia System Młodzi dla Przyszłości Teraz

Okręg nr 1

1. STRZAŁKOWSKI Marek Dominik (39 l.)
2. PACIEJEWSKI Adam Wojciech (34)
3. MISTERKA Grzegorz Ryszard (46)
4. WILK Elżbieta Paulina (51)
5. NOWAK Karina Maria (34)

Okręg nr 2

1. JESAJAN Narek Hajk (28)
2. MICHALSKA Kinga Anna (33)
3. WLAŹ Klaudia (27)
4. STRZAŁKOWSKI Jacek Stanisław (69)
5. RACZYŃSKI Tomasz (41)

Okręg nr 3

1. WAWRZYŃSKA-JESAJAN Patrycja Anna (30)
2. KOZŁOWSKI Damian Szymon (29)
3. TRAFIAŁEK Barbara Jolanta (30)
4. WLAŹ Bartłomiej Maciej (29)
5. MICHALSKA Jolanta Danuta (69)

Okręg nr 4

1. MICHALSKI Krzysztof Michał (37)
2. IWAŃSKI Tomasz Michał (37)
3. TRAFIAŁEK Łukasz Mirosław (30)
4. MISTERKA Nikoletta Klaudia (26)
5. STANKIEWICZ Marta Małgorzata (42)

Okręg nr 5

1. GROBORZ Natalia Monika (36)
2. FALBIERSKA Katarzyna Agnieszka (38)
3. KRUTEL Agnieszka (37)
4. KOŁODZIEJ Dariusz (57)
5. DOROZ Wiesław (68)


Tagi:

Komentarze

  1. klm 12 marca, 2024 at 7:04 pm - Reply

    Młodzi? Raczej dziadkowie z wnukami 🙂

  2. Roland 12 marca, 2024 at 11:25 am - Reply

    Ciekawe. Tyle, że okręg nr 1 jest 8-mandatowy?
    FS i KO się wcale nie zmartwiły, tylko ucieszyły. Przy takim rozbiciu “opozycji” szanse na odbicie koalicji FS+KO piątych mandatów maleją. W poprzednich wyborach 16% mieszkańców biorących udział w wyborach samorządowych nie miało w ogóle swojego przedstawiciela w Radzie Miasta Katowice. Ten wskaźnik może w 2024 dramatycznie wzrosnąć – brak debat(y), realny brak dostępu “mniejszych” komitetów do środków masowego przekazu, niedostatek środków finansowych. Gra do jednej bramki.

Dodaj komentarz

*
*