Reklama

Subiektywny przewodnik po Festiwalu Filmów Kultowych

K. G.
Trwa Festiwal Filmów Kultowych. Przed nami filmy Kubricka, Sarafiana, Kurosawy i Boormana. Fani seriali i komiksów wezmą udział w dyskusjach, a wszyscy, którzy lubią być zaskakiwani, mogą wybrać się na seans niespodziankę.

A teraz konkrety. W piątek warto się wybrać na „Dr Strangelove, albo: jak przestałem się martwić i pokochałem bombę”, choćby z powodu tytułu, najdłuższego nominowanego do Oscara w kategorii „najlepszy film”. Po drugie, dla Petera Sellersa, który wciela się w trzy role, a jedną z nich jest były doradca Hitlera. Wreszcie, ten film wyreżyserował mistrz Kubrick i to powinno być wystarczającą rekomendacją. Zobaczymy go dzisiaj o godz. 20:30 w kinie Kosmos.

„Maska czerwonego moru” Rogera Cormana to film brutalny, kipiący okrucieństwem. Co ciekawe, nie ma w nim dosłowności, więc nie zasłania się oczu w trakcie seansu, a zamiast tego wpatruje się w ekran w napięciu i z fascynacją. Zbrodniami można się tu tylko upajać. Kiedy? W piątek o godz. 15:30 w Rialcie.

Sobota (godz. 15:30, Rialto) to przede wszystkim „Znikający punkt” Richarda C. Sarafiana. To kino drogi z lat 70., podróż Amerykanina przez kraj, który uwikłany jest w wojnę w Wietnamie. Sporo tam ciszy, która towarzyszy poszukiwaniu przez głównego bohatera wolności.

Wieczorem trzeba się rozdwoić, by zobaczyć nagrodzony Złotą Palmą w Cannes „Sobowtór” Akiry Kurosawy (godz. 20:15, Rialto) i „Excalibur” Johna Boormana (godz. 20:30, Kino Kosmos). Ten pierwszy opowiada o walce o panowanie nad Japonią. Drugi przedstawia historię Króla Artura, ale awanturnicza historia rycerzy Okrągłego Stołu ustępuje miejsca wyobrażeniom, mitom i legendom.

W niedzielę, na zakończenie festiwalu, wyświetlony zostanie „Kult” Robina Hardy (godz. 20:15, Rialto). W filmie występują: policjant, który ma rozwikłać zagadkę śmierci dziewczynki, tajemnicza wyspa i jej mieszkańcy-poganie. Zakończenie przewrotne, dźwięki wpadające w ucho, a gatunek to bez wątpienia horror.

Dyskusja na temat seriali „A ty na którym jesteś sezonie” odbędzie się dziś o godz. 11:30 w Strefie Centralnej. Jutro – rozmowy o komiksach „Po co Batman zbawia komiks?”. Wstęp na dyskusje jest wolny. Za bilety na filmy zapłacimy 10 zł. Karnety kosztują 80 i 100 zł. Cały program dostępny jest na stronie www.filmykultowe.pl.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*