Reklama

Skład Rady Miasta Katowice jednak nie zostanie uzupełniony

Redakcja
Monika Paca-Bros nie zostanie jednak radną w Katowicach. Chociaż wszyscy byli przekonani, że zajmie miejsce po Jarosławie Makowskim, to komisarz wyborczy przedstawił interpretację przepisów, która nie pozostawia wątpliwości.

Po tym jak Jarosław Makowski został wiceprezydentem Katowic, jego miejsce w RM Katowice powinna zająć Monika Paca-Bros, która na liście Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 3 zdobyła trzeci wynik (mandaty dawały dwa pierwsze). Zarówno Makowski, jak i sama zainteresowana byli przekonani, że w styczniu skład rady zostanie uzupełniony. Tak się jednak nie stanie. Zgodnie z interpretacją Państwowej Komisji Wyborczej, przedłużona kadencja jednostek samorządu terytorialnego mija 30 kwietnia 2024 roku. Jeśli w okresie 6 miesięcy przed zakończeniem kadencji mandat radnego zostanie wygaszony, składu rady już się nie uzupełnia.

“Oznacza to, że ostatnie postanowienie o wstąpieniu na miejsce radnego, którego mandat wygasł, kandydata z tej samej listy, który w wyborach uzyskał kolejno największą liczbę głosów, a nie utracił prawa wybieralności , może zostać wydane w dniu 27 października 2023 r., a jeżeli komisarz wyborczy wykonywałby zadania w sobotę lub w niedzielę (np. w związku z przeprowadzanymi wyborami uzupełniającymi) – w dniu 29 października 2023 r.” – czytamy w piśmie Sylwestra Marciniaka, przewodniczącego PKW skierowanym do komisarzy wyborczych.

W związku z tym, że do wyborów pozostały nieco ponad 3 miesiące, komisarz nie wyda Monice Pacy-Bros zaświadczenia o objęciu mandatu, a RM Katowice do końca kadencji będzie liczyć nie 28, a 27 osób.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*