Reklama

Samochody zastawiają cały chodnik i parkują na zakazie. Są mandaty, a będą słupki

Grzegorz Żądło
Mimo zakazu zatrzymywania się, kierowcy szczelnie zastawiają chodnik przy przychodni na ul. Żelaznej. Tylko w tym roku straż miejska, która mieści się przy tej samej ulicy, interweniowała w tym miejscu ponad 430 razy. Nie daje to jednak większych efektów, więc niedługo teren zostanie wygrodzony słupkami.

Na problem zwrócił nam uwagę jeden z czytelników. – Nagminnie cały chodnik jest zablokowany. Niejednokrotnie byłem świadkiem sytuacji, w których matki z dziećmi w wózkach oraz osoby niepełnosprawne musiały wchodzić 

na ulicę, aby przejść. Naprzeciw trwa budowa biurowca Face2Face, co sprawia, że co chwila jeżdżą ciężarówki oraz sprzęt ciężki. Naprawdę pozostaje jedynie czekać aż wydarzy się wypadek – napisał pan Jarosław. Dodaje, że obok jest ogólnodostępny płatny parking, na którym godzina kosztuje 2 zł. Jak się okazuje, to za dużo dla setek kierowców, którzy codziennie ignorują znak zakazu zatrzymywania się i bezpieczeństwo pieszych.

W straży miejskiej temat nielegalnego parkowania na Żelaznej jest doskonale znany i to nie tylko z racji bliskości komendy. – Oczywiście strażnicy byli tam już dzisiaj i zaraz znów pojadą. Kiedy tylko nasze patrole wyjeżdżają z komendy, najpierw kierują się właśnie na Żelazną – informuje Mariusz Sumara, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Katowicach.

Na dowód przedstawia dane. Od 1 stycznia strażnicy podjęli w tym miejscu 437 interwencji, z których 220 zakończyło się mandatami, 35 pouczeniami, a 18 skierowaniem wniosków o ukaranie do sądu. Kolejnych 97 spraw jest w toku.

Mimo licznych interwencji, problem nie maleje. Potrzebne są więc bardziej zdecydowane działania. – Z uwagi na skalę problemu oraz jego złożoność Straż Miejska w Katowicach zwróciła do się​ wydziału transportu UM Katowice z wnioskiem o zmianie organizacji ruchu na wspomnianym odcinku, który obejmuje m.in. montaż słupków, uniemożliwiających blokowanie chodnika – informuje Sumara.

Wniosek został rozpatrzony pozytywnie. Słupki mają zostać zamontowane najpóźniej do końca 2019 roku, ale najprawdopodobniej stanie się do wcześniej.

Kierowcy, którzy parkują na chodniku przed przychodnią, „podpadają” pod trzy paragrafy. Pierwszy to zakaz zatrzymywania się. Drugi to nie pozostawienie wystarczającej ilości miejsca na chodniku, a trzeci to zasłanianie (a tym samym utrudnianie) wyjazdu z bocznej drogi.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*