Reklama

Rozwój Katowice świętował jubileusz 90-lecia powstania

Grzegorz Żądło
Były wyróżnienia od klubu i związków piłkarskich oraz życzenia od przedstawicieli wielu różnych środowisk. Rozwój Katowice świętował wczoraj 90-lecie istnienia. Z tej okazji byli i obecni piłkarze, działacze i pracownicy klubu spotkali się w restauracji Anna Maria w Kostuchnie. W części artystycznej wystąpił Alosza Awdiejew.

Za datę powstania Rozwoju uważa się 27 listopada 1925 roku, kiedy klub został zarejestrowany w Górnośląskim Okręgowym Związku Piłki Nożnej. Założycielami klubu byli pracownicy kopalni Wujek wraz z rodzinami: Emanuel Wakerman, Robert Neuman, Alfred Hatko, Franciszek Student, Wilhelm Kwiatkowski, Wincenty Poloczek i Franciszek Kluzik. W swojej historii Rozwój prowadził różne sekcje, ale obecnie w klubie jedyną dyscypliną jest piłka nożna.

Jak wyliczył Zbigniew Waśkiewicz, prezes Rozwoju, w swojej historii klub rozegrał około 3150 meczów na różnym szczeblu rozgrywek. W tym roku odniósł największy sukces awansując do II ligi (nazywanej I). – To przełomowy czas dla naszego klubu. Osiągnęliśmy sukces i teraz walczymy o to, żeby trwał on jak najdłużej – stwierdził podczas uroczystości prezes Waśkiewicz. Nawiązywał do trudnej sytuacji finansowej Rozwoju, który w coraz mniejszym stopniu może liczyć na wsparcie Katowickiego Holdingu Węglowego i kopalni „Wujek”. Z kolei miasto niemal w całości finansuje grający w tej samej lidze GKS Katowice. – Życzę nam wszystkim, żebyśmy po zakończeniu sezonu mogli sobie spojrzeć w oczy i powiedzieć, że zrobiliśmy wszystko, żeby utrzymać klub w lidze – mówił Waśkiewicz.

List z życzeniami dla Rozwoju napisał nowy minister sportu Witold Bańka, który swoją sportową karierę rozpoczynał właśnie w tym klubie. Podczas uroczystości reprezentował go wiceminister Ryszard Szuster, dla którego było to pierwsze publiczne wystąpienie w nowej roli. – Założycielom klubu przyświecała chęć upowszechniania sportu wśród społeczności Katowic. Jestem dumny, że mogłem reprezentować jego barwy – napisał minister. Ryszard Szuster dodał w swoim imieniu, że Rozwój kojarzy mu się z dobrą, rzetelną pracą.

Podczas wczorajszej uroczystości nie zabrakło też apeli do władz Katowic. Z jednym z nich zwrócił się Józef Zawadzki, radny rządzącego ugrupowania, który od dawna domaga się od prezydenta Katowic większego finansowego wsparcia dla Rozwoju. Przypomniał, że w rundzie wiosennej drużyna nie będzie mogła grać na stadionie przy ul. Zgody, bo nie spełnia on technicznych wymagań. – Jak ja byłbym prezydentem, to bym coś wyskrobał na te światła – mówił Zawadzki. W projekcie przyszłorocznego budżetu Katowic na ten cel pieniędzy jednak nie ma.

Pomoc, choć bez żadnych konkretów, deklarował też poseł PiS Michał Wójcik. – Musimy coś zrobić, żeby Rozwój ratować. Jesteśmy to winni tym pokoleniom, które tworzyły ten klub. Włączę się w ten proces – deklarował Wójcik.

Gratulacje i specjalne życzenia złożyli Rozwojowi przedstawiciele m.in. Ruchu Chorzów, Górnika Zabrze, GKS-u Katowice i Podlesianki.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*