Reklama

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania. Miasto zleci serwisowanie systemu parkingowego

Redakcja
Niespełna dwa miesiące przed wejściem w życie nowych zasad parkowania MZUiM ogłasza przetarg na serwisowanie systemu parkingowego. Wykonawca będzie odpowiedzialny za zapewnienie działania wszystkich elementów związanych z płatnym parkowaniem.

Po rozszerzeniu strefy płatnego parkowania, co ma nastąpić od grudnia, inaczej będzie wyglądała kontrola kierowców. Miasto w tym celu kupiło system, który ma umożliwiać sprawdzanie, czy postój został opłacony. O samochodach, które będą patrolować strefę i prowadzić e-kontrolę pisaliśmy TUTAJ. Żeby możliwa była weryfikacja, MZUiM i straż miejska musi posiadać dostęp do bazy danych. W niej zgromadzone będą informacje dotyczące pojazdów mieszkańców. Ci parkować będą w swojej strefie (mieszkańcy obecnej strefy) lub w dwóch – Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania i Strefie Płatnego Parkowania (mieszkańcy rozszerzonej strefy) zgodnie z poniższą mapą.

To parkowanie mieszkańców ma się odbywać na podstawie parkingowej karty mieszkańca (PKM). Żeby miejskie służby mogły weryfikować kto i gdzie ma prawo parkować, muszą używać jednego systemu. Zwłaszcza, że miasto chcąc zachować jak największą liczbę miejsc postojowych, wprowadziło znaki zakazu postoju z wyjątkiem posiadaczy PKM. Żeby na takich niewyznaczonych miejscach postojowych przeznaczonych tylko dla mieszkańców Katowic nie parkowali kierowcy z innych miast, strażnicy miejscy muszą kontrolować jeszcze większy niż do tej pory obszar i podejmować interwencje w miejscach, które tego teraz nie wymagają. Miejsca dla mieszkańców za znakami zakazu postoju będą sporym wyzwaniem. Pisaliśmy o nich więcej TUTAJ.

Dlatego jeden system dla MZUiM-u i straży miejskiej ma umożliwić kontrolowanie. Okazuje się, że niespełna dwa miesiące przed wprowadzeniem powyższych zmian służby nadal nie są na nie gotowe. Miejski Zarząd Ulic i Mostów ogłosił przetarg na obsługę serwisową systemu zarządzania strefą płatnego parkowania oraz bazy danych parkomatów, aplikacji mobilnych, e-kontoli, danymi pochodzącymi od kontrolerów pieszych MZUiM, parkingowych kart mieszkańca, kart przedsiębiorcy i abonamentów parkingowych. Wykonawca zajmie się utrzymaniem pełnej funkcjonalności wszystkich elementów systemu kontroli opłat parkingowych. Będzie też musiał zapewnić ciągłość działania systemu sprzedażowo-kasowego i e-sklepu z abonamentami. Zgodnie z przetargiem wyłoniona firma ma konkretny czas na reakcję w dni robocze, w godzinach funkcjonowania Strefy Płatnego Parkowania będzie to do 2 godzin, a poza godzinami funkcjonowania strefy – do 8 godzin.

Umowa z wybraną firmą zostanie podpisana na okres 3 lat. Oferty w przetargu zostaną otwarte w najbliższy piątek.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*