Reklama

Rozpoczyna się budowa noclegowni dla bezdomnych w Szopienicach

G. Ż.
Rozpoczęły się już pierwsze prace przygotowawcze do budowy noclegowni dla bezdomnych, która powstanie pomiędzy Szopienicami i Zawodziem. Obiekt ma być gotowy w listopadzie. Będzie dysponował 80 miejscami.

Noclegownia w Burowcu od początku budziła kontrowersje. Zresztą, budziłaby je zapewne w każdej dzielnicy. Mało kto chce mieć w pobliżu ośrodek, w którym przebywają bezdomni. W przypadku Szopienic w grę wchodziła jeszcze kwestia dojazdu bezdomnych. Nie da się ukryć, że wielu z nich będzie korzystało z tramwaju na trasie z Szopienic do centrum miasta. Te wszystkie argumenty nie przekonały władz Katowic. Z podjętej decyzji prezydent się nie wycofał.

Noclegownia miała powstać już w 2018 roku, ale był problem z rozstrzygnięciem przetargu. Najpierw żadna firma nie złożyła oferty, a potem jedyny potencjalny wykonawca zażądał znacznie większej kwoty niż chciało przeznaczyć miasto. Ostatecznie urząd zarezerwował większą kwotę i w kolejnym przetargu wyłonił wykonawcę. Jest nim firma Unibep S.A., a umowa opiewa na 3 829 389,20 zł brutto. 10 czerwca miasto przekazało teren wykonawcy, żeby ten mógł przeprowadzić prace porządkowe. 19 lipca Unibep złożył wniosek o pozwolenie na budowę. Decyzja powinna zostać wydana w najbliższych dniach, a potem rozpoczną się prace budowlane.

Noclegownia powstanie naprzeciwko siedziby Katowickich Wodociągów. Tuż przy Rawie staną dwa obiekty kontenerowe, każdy o powierzchni 400 m kw. W środku znajdą się pomieszczenia biurowe, rejestracja wraz z dyżurką, pralnia, magazyn odzieży i pościeli oraz środków czystości, świetlica z jadalnią, pokoje noclegowe, WC i natryski. Łącznie ma tu być 80 miejsc dla bezdomnych.

To właśnie tutaj mają trafić osoby bezdomne, które obecnie korzystają z noclegowni przy ul. Jagiellońskiej. Planowany termin zakończenia budowy to 7 listopada 2019 r.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*