Reklama

Robił zdjęcia każdemu, a teraz nie robi nikomu. Zepsuł się fotoradar na DTŚ

Ł. K.
Po niespełna roku od uruchomienia fotoradar na tzw. zakręcie mistrzów w Rudzie Śląskiej przestał działać. Od kilku dni nie robić zdjęć.

Nie działa fotoradar na zakręcie mistrzów w Rudzie Śląskiej. Ustawione przy DTŚ-ce urządzenie od zeszłego roku prowadzi pomiar prędkości na jezdni w kierunku Katowic. Odkąd został tu zamontowany, nawet jeszcze przed uruchomieniem, liczba zdarzeń drogowych spadła zdecydowanie. Kierowcy zaczęli się pilnować i przestrzegać obowiązującego ograniczenia do 80 km/h. Mimo to urządzenie firmy Zurad jest w skali kraju w czołówce pod względem liczby wykonanych zdjęć.

W tym tygodniu kierowcy jadący w kierunku Katowic zauważyli, że fotoradar robi zdjęcia, nawet jeśli ktoś jechał przepisowo. W sieci pojawiły się komentarze, że urządzenie oszalało, bo robiło zdjęcia seriami każdemu przejeżdżającemu samochodowi. Zaraz po tym pojawiły się artykuły z zapewnieniem ze strony Głównego Inspektoratu Trasnportu Drogowego, że jeśli ktoś minął fotoradar z dozwoloną prędkością, nie zostanie ukarany. GITD odpowiadał mediom, że to tylko testy.

Okazuje się jednak, że urządzenie nie działa normalnie. Zostało wyłączone do czasu naprawy. – To urządzenie nadal jest jeszcze w trybie testowym. Mam nadzieję, że niezwłocznie zostanie przełączone w tryb rejestracji naruszeń – mówi Wojciech Król z GITD i dodaje, że chodzi o m.in. skalibrowanie wyników i dostosowanie ich do działania w systemie automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym. Oznacza to, że na razie fotoradar na zakręcie mistrzów nie działa poprawnie. Został wyłączony przez wykonawcę, bo wykryto usterkę, której nie udało się naprawić zdalnie. Konieczna będzie wizyta serwisantów na miejscu. Powinni oni pojawić się na zakręcie mistrzów w ciągu najbliższych dni. – Jeżeli usterka okaże się poważniejsza, to fotoradar będzie musiał przyjechać do naszego laboratorium, żebyśmy mogli sprawdzić, co się dzieje. My pracujemy sprawnie i szybko, więc podejrzewam, że w ciągu kilku dni będziemy wiedzieć co się dzieje i mam nadzieję, że urządzenie wróci do swojej ciężkiej i pracowitej służby – mówi Sebastian Margalski z firmy Zurad Sp. z o.o. Nie wiadomo na razie, ile potrwa naprawa. Kierowcy łatwo zorientują się, kiedy się zacznie. W trakcie prac na zakręcie mistrzów jezdnia może zostać zwężona. Odbędzie się to prawdopodobnie w nadchodzącym tygodniu.

W 2022 roku fotoradar na zakręcie mistrzów zarejestrował prawie 21 tys. wykroczeń, a większość z nich (ok. 9 tys.) to nieznaczne przekroczenie prędkości w przedziale od 11 do 20 km/h.


Tagi:

Komentarze

 1. tech 30 stycznia, 2023 at 9:08 am - Reply

  Nie chciał brać udziału w wyciąganiu kasy od ludzi

  • kukura 30 stycznia, 2023 at 10:48 am Reply

   zdradzę Ci jak nie dać sobie wyciągnąć kasy. wystarczy jeździć zgodnie z przepisami.

   • tech 30 stycznia, 2023 at 12:19 pm Reply

    Sugerujesz, że jeżdżę nieprzepisowo?

   • tech 30 stycznia, 2023 at 12:01 pm Reply

    Zdradzę Ci jeszcze lepszy sposób, wystarczy nigdzie się nie ruszać z domu.

 2. MM 29 stycznia, 2023 at 2:55 pm - Reply

  Czyżby ilość zdjęć go pokonała?

Dodaj komentarz

*
*