Reklama

Przeciwnicy prezydenta Katowic przekroczyli granicę, której przekraczać nie wolno [KOMENTARZ]

Grzegorz Żądło
Kiedy jedna strona mówi, że za głosowanie w wyborach na drugą stronę powinno się odrąbywać dłonie, wiedz, że coś się dzieje. Inny światopogląd, inne spojrzenie na miasto, wreszcie inne preferencje polityczne nie upoważniają nikogo do wygłaszania takich głupot. Tak, domaganie się obcinania rąk ludziom, którzy myślą inaczej, jest skrajną głupotą.

Jak się okazuje język, którego od dawna używa się w polskiej „wielkiej” polityce, schodzi coraz niżej. Na facebookowych profilach, prowadzonych przez krytyków prezydenta Katowic i jego otoczenia, pojawił się w niedzielę wpis, wobec którego trudno przejść obojętnie. Dotyczył informacji umieszczonej na tablicy w Dolinie Trzech Stawów. Autora wpisu zasmuciło/zdziwiło, że można na niej wyczytać, że szkody górnicze to także pozytywne zmiany w środowisku naturalnym, „bo powstają niezwykle malownicze miejsca, w pobliżu których chętnie spędzamy czas wolny.”

Wpis kończył się komentarzem: Radykalizujemy swoje poglądy, bo coraz częściej uważamy, że dla dobra Katowic i kolejnych pokoleń oddającym swoje głosy na Krupę i Spółkę powinno się odrąbywać dłonie…

Taki post pojawił się na fanpage Nie Dla Biurowców na Muchowcu oraz Katowice. Miasto umierające.

Cieszy mnie, że mieszkańcy próbują aktywnie działać. Że organizują spotkania, debaty, zbierają podpisy, interweniują, chodzą na sesje rady miasta. Na tym polega społeczeństwo obywatelskie. Przez długie lata w Katowicach rzeczywiście mało kto interesował się tym co dzieje się w mieście. A nawet jeśli ktoś się interesował, to nie podejmował żadnych działań, żeby wpłynąć na decyzje władz. To się zmienia i dobrze. Dobrze też, że różne grupy mają różny pogląd na miasto. Z tego może wyjść coś dobrego dla wszystkich. Jak się jednak okazuje, może też wyjść coś złego. Słowa o odrąbywaniu rąk ludziom głosującym na obecnego prezydenta czy kogokolwiek innego, nigdy nie powinny paść. Rozumiem rozgoryczenie, złość i zapewne poczucie bezsilności. Rozumiem też, że w nerwach można powiedzieć coś, czego się potem żałuje. Jeśli jednak ktoś umieszcza coś takiego w internecie, to musi brać za to pełną odpowiedzialność. Nie można wzywać do nienawiści i przemocy. Domyślam się, że słów o odrąbywaniu rąk nawet ich autor (a właściwie autorka) nie traktuje dosłownie. Niemniej taka opinia zawsze brzmi groźnie. To coś jak wieszanie portretów europosłów Platformy Obywatelskiej przez narodowców na pl. Sejmu Śląskiego. Wtedy wszyscy (prawie) się oburzali. I słusznie, bo tamta akcja była skrajnie głupia i zupełnie niepotrzebna. Podobnie jak zdanie o odrąbywaniu dłoni głosującym na obecnego prezydenta.

Jestem przekonany, że autor tych słów już zrozumiał swój błąd. Zresztą, wpis został poddany edycji i kontrowersyjne zdanie zniknęło.  To dobrze. Jeszcze lepiej by było, żeby nigdy żadna ze stron jakiegokolwiek sporu, nie powtarzała takich błędów. Argument siły nigdy nie powinien wygrywać z siłą argumentu.

PS W ostatnich wyborach samorządowych na Marcina Krupę zagłosowało 64 941 osób. Z pewnością żadna z nich nie chciałaby stracić z tego powodu dłoni.


Tagi:

Komentarze

 1. maerk66 19 marca, 2020 at 8:34 pm - Reply

  Ale deweloperzy płacą ,a mieszkańcy to tylko kłopot i znacie mi grabie które nie grabią do siebie

 2. Sylwia 15 września, 2019 at 4:04 pm - Reply

  Jak sie okazuje takie a nie inne komentarze padają również z ust czołowych polityków a nie tylko ludzi wypowiadających się odnośnie wydarzeń w ich mieście. Najpierw należałoby szukać zmian u samej góry a nie krytykować cały czas wszystkich po kolei.

  • Wątpiący 16 września, 2019 at 5:34 pm Reply

   Pani komentarz Pani Sylwio jest głupi i szkodliwy. Fakt, że akurat Pani jest pod tak silnym wpływem jakichś autorytetów, czy też „samej góry” jak to Pani określa, że nie jest w stanie Pani samodzielnie oceniać co jest właściwe a co nie, bardzo źle o Pani świadczy.

 3. Kuzyn 10 września, 2019 at 3:56 pm - Reply

  Osiedle powstanie przy ulicy Sikorskiego 41, tuż obok „Domu w Dolinie”.
  W pierwszym etapie inwestycji powstaną tu dwa 8-piętrowe budynki ze 112 mieszkaniami, natomiast docelowo aż siedem budynków z około 450 mieszkaniami.

 4. Stefan 10 września, 2019 at 10:25 am - Reply

  Ludzie są wściekli, kiedy prezydent jest na każde skinienie developerów, którzy sfinasnowali mu kampanię. Co chwilę w Katowicach pod piły idą kolejne drzewa, jak między DK86 a os. Kukuczki, albo przy kościele na Wełnowcu, bo DL Invest Group poskarżyło się, że im zasłaniają biurowce. W tym samym czasie Prezydent kupuje sobie Audi za 300 000 sztuka.

 5. Obywatel 10 września, 2019 at 7:35 am - Reply

  A co na to okreslenie sądzą drzewa?
  No i wieczne nieustające pytanie;
  Czy pomnik matki z dzieckiem zniszczony imprezką, wróci na Dolinę?

 6. Kuzyn 9 września, 2019 at 8:52 pm - Reply

  Ludzie w końcu powoli zaczynają dostrzegać co się w tym mieście dzieje.
  Niestety nie jest powiedziane, że kolejny raz nie wygra. Mierni kontrkandydaci i poparcie partii rządzącej mu mogą sprzyjać.
  Swoją drogą to potrafi nieźle to rozgrywać.
  Było PO u władzy, Uszok i Krupa poparli Komora w prezydenckich, PIS się dostał do władzy to Krupa się układa z nimi. Boi się, że by się za niego wzięli, bo kwestia deweloperki u nas nie jest do końca czysta jak i niegospodarnosc przy przetargach.
  Byle najtaniej, byle jakoś to było a za 2 lata do poprawki. Na Dolinie nowe osiedle ma powstać, a to nie koniec budowania tam. Brak słów.

  • Obywatel 10 września, 2019 at 9:17 am Reply

   Jakie znowu osiedle?
   Gdzie, na Dolinie!

  • Janina 10 września, 2019 at 7:38 am Reply

   Zgadzam się w 100%

 7. Luk 9 września, 2019 at 5:06 pm - Reply

  Najgorszy prezydent miasta to pan Krupa!!! Betonuje miasto z kazdej strony!!! Wiec ludzia pomalu puszczaja nerwy!! Niech sie Krupa nie dziwi ze sa takie wpisy no ludzie maja go dosc taka prawda dba o deweloperow a nie mieszkancow!!

Dodaj komentarz

*
*