Reklama

Prowadzili 40 fałszywych sklepów internetowych i oszukali kilka tysięcy osób. Cyberprzestępcy namierzeni

Redakcja
Fałszywe sklepy internetowe, błyskawiczne płatności i ogłoszenia na dark web. Oszustwa w sieci na ogromną skalę ujawnione przez policję. Zorganizowana grupa cyberprzestępców została rozbita, a wśród zatrzymanych mogą być osoby o wysokiej pozycji w tym światku.

Kilkadziesiąt osób zostało zatrzymanych w związku z cyberprzestępstwami. W dużej operacji policyjnej uczestniczyli m.in. policjanci z komendy wojewódzkiej w Katowicach. Śledczy z wydziału do walki z cyberprzestępczością ustalili osoby podejrzane odgrywające kluczową rolę w tej sprawie. Efektem jest zatrzymanie osób, które brały udział w oszustwach na dużą skalę.

Jak wynika z dotychczasowych ustaleń, część podejrzanych osób mogła tworzyć i obsługiwać 40 fałszywych sklepów internetowych. Były to sklepy działające pod domenami m.in. bluertvagd.pl, eurortvagd24.pl, monitcomplex.net, xkomp.net, hotokazje.com, mediamax.in.net, retrortv.in.net, mediartvadg.in.net, okazyjnie.net. W wyniku ich działania pokrzywdzonych zostało nawet kilka tysięcy osób, które zapłaciły za towar, lecz nigdy go nie otrzymały. Sklepy były zarejestrowane na dane osobowe podstawionych osób tzw. słupów lub dane pochodzące z kradzieży tożsamości. Obsługiwali je “telefoniści”, którzy odpowiadali za kontakt z pokrzywdzonymi za pomocą telefonu, e-maila lub czatu. Inne osoby zakładały za niewielkim wynagrodzeniem konta w bankach, do których następnie przekazywały dostęp “rekruterom”. Zatrzymano także osoby, które faktycznie dysponowały rachunkami bankowymi oraz kontami na giełdach kryptowalut. Wszystko wskazuje na to, że wśród ustalonych i zatrzymanych podejrzanych są także tzw. bankierzy. Zajmowali się oni publikowaniem ogłoszeń na forach w DarkWeb, gdzie oferowali “usługę” prania pieniędzy pochodzących z przestępczej działalności. Fałszywe sklepy internetowe były bardzo dobrze promowane w sieci, wykupowano reklamy i dbano o wysokie pozycjonowanie witryn w wyszukiwarkach. Podejrzani inwestowali w reklamę wybranych sklepów nawet 30 tys. zł. Bardzo często ze sklepem powiązana była fałszywa strona internetowa z pozytywnymi opiniami rzekomych klientów.
Inni podejrzani mogli prowadzić działalność “phishingową”. To oszustwo polegające na podszywaniu się na przykład pod znane serwisy, które umożliwiają wykonywanie błyskawicznych płatności internetowych. Śledczy ustalili, że jeden z podejrzanych – Jacek O. posługujący się nickiem Siciliantellegram – mógł wysłać nawet blisko 40 tys. SMS-ów do potencjalnych pokrzywdzonych. Te wiadomości zawierały linki do fałszywych stron internetowych, przez które oszukani dokonywali opłat za m.in. energię elektryczną.

Pieniądze zdobyte przez wykorzystanie kont bankowych “słupów” były transferowane na kolejne rachunki bankowe. Następnie wypłacano je w bankomatach na terenie całego kraju. Część pieniędzy była również przekazywana na giełdy kryptowalut. Miało to na celu utrudnienie stwierdzenia ich nielegalnego pochodzenia, jak również wykrycia oraz ustalenia miejsca ich przechowywania.

W grudniu 2020 roku policjanci z Katowic zatrzymali 7 osób. Funkcjonariusze wykonali także ponad 100 przeszukań, w wyniku których zabezpieczyli sprzęt elektroniczny, dokumenty, jak również karty bankowe i karty SIM zarejestrowane na podstawione osoby oraz maski i przebrania wykorzystywane do wypłat pieniędzy z bankomatów. Przejęto także broń i narkotyki. Śledztwo jest prowadzone przeciwko 60 osobom podejrzanym m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa, kradzieże z włamaniem środków pieniężnych z rachunków klientów wielu banków, hacking (art. 267 § 1 kk) oraz pranie pieniędzy. Tymczasowe aresztowanie zastosowano w sumie wobec 28 osób, aktualnie z uwagi na zaawansowanie postępowania – areszt jest stosowany wobec 19 osób. Tymczasowo aresztowani to osoby zajmujące bardzo wysoką pozycję wśród polskich cyberprzestępców, aktywne na forach w DarkWeb, poświęconych tego typu działalności.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*