Reklama

Promocja się skończyła. Od 1 grudnia za postój w maszynach parkingowych na ul. Tylnej Mariackiej trzeba płacić

Redakcja
Skończyła się kilkunastodniowa promocja na bezpłatne korzystanie z automatycznego parkingu na ul. Tylnej Mariackiej. Od 1 grudnia kierowcy muszą płacić 12 zł za rozpoczętą godzinę. Posiadacze Katowickiej Karty Mieszkańca płacą 6 zł.

13 listopada, po prawie 8 miesiącach od zakończenia budowy, maszyny parkingowe zostały udostępnione kierowcom. Przez pierwszy okres, do końca listopada, można było z nich korzystać za darmo. Chodziło o to, żeby mieszkańcy i goście mogli zapoznać się z technologią, która jest dla nich nowa. Jednak promocja już się skończyła.

Od 1 grudnia nie ma już biletów zerowych. Każda rozpoczęta godzina to koszt 12 zł. Jeśli ktoś ma Katowicką Kartę Mieszkańca, to zapłaci połowę tej kwoty. Co ważne, KKM to nie to samo co Parkingowa Karta Mieszkańca, która upoważnia do parkowania w SPP lub ŚSPP bez dodatkowych opłat. Ulica Tylna Mariacka jest wyłączona ze strefy płatnego parkowania, więc PKM na niej nie obowiązuje.

Automatyczny parking czynny jest całą dobę. Żeby na nim zaparkować trzeba wjechać na platformę do końca (do momentu, w którym świetlny znak w środku pokazuje zielony komunikat OK), wysiąść z pojazdu i na ekranie przy wjeździe zaznaczyć opcję parkuj, a następnie wpisać numer rejestracyjny pojazdu, zaakceptować regulamin i pobrać bilet parkingowy. Po tym maszyna sama ustawi pojazd w odpowiedniej pozycji. Żeby odebrać pojazd, trzeba podejść do kasy parkingowej (są dwie, po jednej przy obydwu zespołach maszyn parkingowych), zeskanować bilet i zapłacić. Maszyna opuści samochodów na poziom 0.

Nie każdy skorzysta z parkingu. Maszyny są przystosowane do parkowania aut o wysokości i szerokości wynoszących maksymalnie 2 metry. Czujniki nie pozwalają też na zaparkowanie pojazdów dłuższych niż 5-metrowe i o masie przekraczającej 2,5 tony.


Tagi:

Komentarze

 1. Marian Wiślicki 5 grudnia, 2023 at 10:19 am - Reply

  Przeciętny elektryk waży 2130kg ,więc do 2500kg troche brakuje , co do 12 zł za godzinę to tragedii niema . Nie doczytałem nigdzie jaka wyjdzie opłata za 2godziny ?

 2. Kapitan As 1 grudnia, 2023 at 4:14 pm - Reply

  Swietna „przyszlosciowa” inwestycja miasta Katowice – taka nie pod elektryki wazace srednio po 2.5t. Skoro pod spalinowe to chyba nie jest zgodne z wizja Strefy Czystego Transportu UM Katowice. Trzeba bedzie z tego wizerunkowo wybrnac i zrobi sie pod rowery…Acha tylko pod rowery mogla byc prostsza i tansza… Np dobrze chodzilo tylko, zeby nagonic klientow urzedujacym na Mariackiej. Po pijaku nie ma znaczenia, czy godzina jest za 12zl, czy wiecej. Po kielichu gaz do dechy w czarnym BMW i rura do dom jadac Kosciuszki jadac 80 km/h. Mniej wiecej tyle jada na tej ulicy, ale miasto jest zajete platnym parkowaniem, wiec zycie ludzkie na pasach to temat malo dochodowy…

 3. k 1 grudnia, 2023 at 2:31 pm - Reply

  i jak obłożenie parkingu? coś czuje że po dzisiejszych zmianach w strefie nikt nie będzie tam parkował poza weekendami

  • Grucha 2 grudnia, 2023 at 10:32 pm Reply

   A kogoś w UM to interesuje? Ten parking i tak zbudowali przede wszystkim dla hotelu na M, który ma od zawsze jakieś tajemnicze wpływy na Młyńskiej

Dodaj komentarz

*
*