Reklama

Projekty domów z piwnicą – optymalne wykorzystanie dodatkowej przestrzeni

Piwnica, jako dodatkowa, podziemna kondygnacja budynku z biegiem czasu zmieniła swoją podstawową funkcję. Nie służy już tylko do przechowywania zapasów na zimę, czy jako pomieszczenie na kotłownię. Coraz częściej przybiera formę pomieszczenia codziennego użytku. Jak zaplanować optymalnie wykorzystać tę przestrzeń, w jaki sposób ogrzać i jak utrzymać komfort użytkowania?
Dom przy Przyjaznej 16 – wizualizacja
Piwnica w domu jednorodzinnym – współczesne zastosowanie

Funkcja piwnicy z biegiem lat diametralnie się zmieniła. Kiedyś służyła przeważnie do magazynowania niepotrzebnych w danej chwili rzeczy oraz jako doskonała spiżarnia. Dawniej piwnice nie były ogrzewane ze względu właśnie na ten aspekt swojej funkcjonalności. W chłodnych pomieszczeniach bezpieczniej zimowały warzywa i wszelkie przetwory przygotowywane przez cały rok na zimę. Jedynym ogrzewanym w naturalny sposób pomieszczeniem w piwnicy bywała kotłownia. Miejsce, w którym znajdował się piec centralnego ogrzewania generowało ciepło automatycznie.

Współcześnie projekty domów z podpiwniczeniem w inny sposób zagospodarowują dodatkową kondygnację. Dziś piwnica zyskuje całką nową funkcję. Nowoczesne wykorzystanie piwnicy coraz częściej skutkuje tworzeniem w niej pomieszczeń codziennego użytku o różnych funkcjach zastosowania.

W piwnicach powstają siłownie, sauny, baseny, mieszczą się tu prywatne biura, czy pokoje gamingowe. Pod powierzchnią wielu nowoczesnych domów gości nie tylko kotłownia, czy spiżarnia, lecz równie często sala prób muzycznych, mały warsztat majsterkowicza, pracownia plastyczna, czy sala audio-video. Nowoczesne projekty domów w wielu przypadkach przeznaczają część piwnicy na garaż.

Współczesna piwnica to miejsce wielofunkcyjne, dlatego w zależności od jej wykorzystania należy przemyśleć ogrzewanie poszczególnych pomieszczeń.

Dom przy Cyprysowej 15 P – wizualizacja

Kiedy pomyśleć o ogrzewaniu piwnicy?

Kwestia ogrzewania piwnicy musi być rozpatrzona w kontekście jej funkcji. Jeśli zamierzamy praktykować tradycyjne wykorzystanie podpiwniczenia nie musimy inwestować w ogrzewanie całej przestrzeni. Pod ziemią, nawet w zimie nie grożą nam minusowe temperatury, dlatego tradycyjna spiżarnia, magazyn, czy skład opału nie wymaga ogrzewania. Jeśli nasz dom będzie ogrzewany paliwem stałym, kocioł odda sporo ciepła, które można sprytnie rozprowadzić otworami wentylacyjnymi po poszczególnych pomieszczeniach.

Jeśli piwnica w naszym domu będzie spełniać inne funkcje, np. rekreacyjne, relaksacyjne, czy komercyjne (biurowe), bezwzględnie musimy pomyśleć o jej ogrzaniu. Piwnica, w której zapewnimy możliwość szybkiej regulacji temperatury jest otwarta na wszelkie formy wykorzystania. To miejsce z potencjałem, które w różnych etapach życia będziemy mogli w dowolny sposób wykorzystać. Są przecież i takie piwnice, w których – z własnej woli oczywiście – swoje pierwsze samodzielne mieszkanie urządzają sobie młodzi ludzie. Taki podziemny pokój to pierwsza próba samodzielności dla niejednego zbuntowanego nastolatka. Ogrzewana piwnica to oczywiście inwestycja, ale przy tak różnych zastosowaniach dodatkowej przestrzeni jest ona konieczna.

Dom przy Przyjaznej 16 – rzut piwnicy

Jak ogrzać piwnicę? Wybór kluczowy dla całego domu

Odpowiedź na to pytanie wydaje się pozornie oczywista. Piwnicę będziemy ogrzewać tak jak resztę naszego domu. Jeśli wybraliśmy projekt domu z ogrzewaniem gazowym, to i piwnicę będziemy w ten sam sposób ogrzewać. Jeśli wybór padł na paliwo stałe, to tym samym paliwem ocieplimy podpiwniczona część budynku. Myśląc o domu z piwnicą szczególnie uważnie powinniśmy podejść do kwestii ogrzewania. Dlatego odpowiedź, na pytanie czym ogrzewać należy udzielić już na etapie, w którym wybieramy projekty domów. Najbardziej wydajnym sposobem ogrzewania piwnicy wydaje się nowoczesny kocioł na paliwo stałe. Urządzenia takie są bardzo wydajne i coraz prostsze i szybsze w obsłudze. Mając piwnicę mamy gdzie składować opał, co daje dodatkowe możliwości. Domy piwnicą mają większe zapotrzebowanie na ciepło, dlatego niezbędny jest w tym przypadku solidny kocioł o dużej sprawności. Nie wykluczamy możliwości ogrzewania piwnicy gazem, ale przy dużych powierzchniach i znacznych stratach ciepła ta metoda może okazać się o wiele bardziej kosztowna niż ogrzewanie paliwem stałym.

Co możemy zrobić, żeby ograniczyć straty energii i koszty ogrzewania piwnicy? Warto postawić na odnawialne źródła energii i nowoczesne rozwiązania energooszczędne. Projekty instalacji solarnej, fotowoltaiki, czy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła pomogą znacznie obniżyć koszty ogrzewania całego domu. Nowoczesne projekty domów często posiadają takie systemy jako dodatki do dokumentacji projektowej.

Dom przy Cyprysowej 20 P – wizualizacja

Piwnica w domu jednorodzinnym to przestrzeń z potencjałem. Gdy chcemy go odpowiednio wykorzystać, powinniśmy przemyśleć montaż ogrzewania również pod powierzchnią naszego domu. Projekty domów z piwnicą ciągle znajdują swoich wielbicieli, jednak piwnice w nowoczesnych domach to już nie te same piwnice, do których z ciekawością schodziliśmy u babci na wsi. To nowoczesne, wielofunkcyjne, często ekstrawaganckie przestrzenie wymagające większej troski i zapewnienia odpowiednich warunków korzystania, również w chłodne zimowe dni.

Artykuł sponsorowany


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*