Reklama

Problemy z kartą ŚKUP: papierowe bilety ważne dłużej

Kolejka do Punktu Obsługi Klienta ŚKUP przy ul. Staromiejskiej.

Łukasz Kądziołka
Wycofanie papierowych biletów miesięcznych KZK GOP powoduje poważne problemy dla pasażerów. Jednym z nich są kolejki, które od kilku dni ustawiają się przy punktach odbioru karty ŚKUP. KZK GOP próbuje ratować sytuację i przedłuża termin ważności papierowych miesięcznych do 10 czerwca.

Wczoraj zostały wycofane ze sprzedaży bilety upoważniające do przejazdu wyłącznie autobusami lub tramwajami na terenie dwóch lub więcej miast. Wcześniej, od 1 maja, zniknęły tzw. bilety średniookresowe (24-godzinne, 48-godzinne, 5, 7 i 14- dniowe, bilety kwartalne, bilet szkolny, bilet wakacyjny oraz bilet miesięczny na okaziciela).

Jak tłumaczą w KZK GOP, wiele osób czekało na ostatnią chwilę  ze złożeniem wniosku i odbiór karty ŚKUP. Poza tym, zdecydowana większość pasażerów woli przyjść osobiście do punktu stacjonarnego niż składać wniosek przez internet. Efektem są długie kolejki, nie tylko zresztą w Katowicach. Najbardziej obciążone punkty obsługi klienta znajdują się przy ul. Kościuszki  Staromiejskiej w Katowicach oraz przy ul. Powstańców Śląskich w Siemianowicach. – Ja akurat złożyłam wniosek już parę tygodni temu przez internet, czekam tylko na odbiór karty. Teraz żałuję, że nie zdecydowałam się na odbiór w swoim mieście – mówi Małgorzata, studentka z Chorzowa, z którą rozmawialiśmy przy POK na ul. Staromiejskiej.

Liczby pokazują, że kolejki mogą się tworzyć co najmniej przez kilka najbliższych dni. – Tylko 30 i 31 maja wpłynęło do nas po około 2,5 tysiąca wniosków – mówi Anna Koteras, rzeczniczka prasowa KZK GOP. Wcześniej bywały dni, kiedy wniosków było tylko kilkanaście.

Od początku uruchomienia systemu karty ŚKUP wniosek o jej wydanie złożyło około 77 tys. osób. Tylko w maju było ich 27 tys. We wtorek przed południem na rozpatrzenie czekało około 4 tys, osób.

Chcąc zmniejszyć kolejki, KZK GOP umożliwił składanie wniosków w Punktach Obsługi Pasażera (POP) oraz specjalnych mobilnych punktach informacyjnych. Te ostatnie zostały również zaangażowane w wydawanie kart pasażerom.

Przy składaniu wniosku należy określić punkt, w którym będziemy odbierać kartę. Jego rozpatrzenie trwa jeden dzień.

Z powodu zwiększonego zainteresowania kartami ŚKUP, zarząd KZK GOP postanowił wczoraj o przedłużeniu do 10 czerwca  terminu ważności papierowych biletów okresowych. Tak więc jeśli ktoś ma np. bilet miesięczny na maj, nie powinien go jeszcze wyrzucać. Jest jednak warunek. Podczas ewentualnej kontroli w autobusie czy tramwaju trzeba mieć przy sobie potwierdzenie złożenia wniosku o kartę ŚKUP.

Na stronie internetowej KZK GOP pojawiła się lista Punktów Obsługi Klienta ŚKUP, które są najbardziej obciążone.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*