Reklama

Prezydent Marcin Krupa podsumował pierwszy rok swojej prezydentury

Grzegorz Żądło
Katowice mają się stać liderem nowej metropolii, ale z poszanowaniem praw innych miast – tak Marcin Krupa mówił dziś o jednym ze swoich priorytetów na dalszą część kadencji. Po roku od objęcia urzędu prezydent Katowic podsumował stan realizacji swojej “umowy z mieszkańcami”, którą symbolicznie podpisał w czasie kampanii wyborczej.

Pierwszym z jej punktów był budżet obywatelski. W mijającym roku pula pieniędzy w BO, zgodnie z obietnicą wyborczą, wzrosła z 10 do 20 mln zł. Zmieniła się też sama procedura zgłaszania wniosków i głosowania. Pojawiła się możliwość poparcia projektów dzielnicowych i ogólnomiejskich. – To nie koniec zmian. Cały czas analizujemy co jeszcze można poprawić – mówił dziś Marcin Krupa.

Powiedział też, że wywiązał się z drugiego punktu umowy, którym było stworzenie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu oraz powołanie pełnomocnika ds. organizacji pozarządowych. Tym ostatnim niedługo po rozpoczęciu kadencji została Agnieszka Lis. – W styczniu 2016 roku zostanie otwarta nowa siedziba Centrum Organizacji Pozarządowych, która mieści się w budynku przy ul. Kopernika. Wcześniej był tam wydział edukacji. Jednocześnie przy ul. Młyńskiej nadal czynna będzie druga placówka COP – tłumaczy prezydent.

Kolejny punkt z kampanii to obietnica budowy trzech krytych basenów. Zostały wybrane trzy lokalizacje (w pobliżu skrzyżowania ulic Kościuszki i Zgrzebnioka, w miejscu istniejącego kąpieliska Zadole, przy ul. Konnej w Szopienicach-Burowcu). Ogłoszony został też przetarg na zakup gotowego projektu. – Będzie on jednak modyfikowany w zależności od specyfiki każdej z lokalizacji – zapewnił prezydent.

W czwartym punkcie umowy (budowa co najmniej 100 mieszkań na wynajem rocznie oraz kapitalne remonty komunalnych budynków mieszkaniowych) prezydent trochę nadrabiał miną. Remontów w tym roku było niewiele, ale ma się to zmienić w kolejnych latach. Miasto chce remontować około 400 mieszkań komunalnych rocznie. Ma to być element większego programu mieszkaniowego, którego pierwsze elementy zostały już wprowadzone w ciągu ostatnich miesięcy. To m.in. akcja “mieszkanie za remont”  (42 lokale) i oddanie do użytku pierwszego bloku TBS-u na os. Witosa (55 mieszkań).

Marcin Krupa obiecywał też, że każde dziecko z Katowic będzie miało zapewnione miejsce w żłobku i przedszkolu. Ta obietnica na razie nie została spełniona w całości. O ile z przedszkolami nie ma problemu (w sumie w całym mieście jest więcej miejsc niż dzieci), o tyle kolejka rodziców oczekujących na możliwość posłania dzieci do żłobka cały czas jest długa. Obecnie brakuje ponad 200 miejsc.Wprawdzie w listopadzie został uruchomiony nowy oddział przy ul. Ordona 3a dla 30 dzieci, ale to wciąż za mało. W przyszłym roku będą jeszcze dwa nowe oddziały: przy ul. Uniwersyteckiej 15 (dla 90 dzieci) i przy ul. Marcinkowskiego 13 (50).

Z realizacją kolejnej obietnicy Marcin Krupa może nie zdążyć do końca kadencji. Nic bowiem nie wskazuje, żeby znalazło się zewnętrzne finansowanie dla centrum nauki w Katowicach. Choć sam prezydent ma na ten temat inne zdanie. – Cały czas prowadzę rozmowy zarówno ze stroną rządową, jak i marszałkiem województwa. Jestem przekonany, że jest szansa na powstanie centrum nauki w strefie kultury.

Prezydent chwalił się też nowymi działaniami w zakresie polityki senioralnej. Kończy się przygotowywanie “Katowickiego Programu Senior w Mieście” na lata 2016-2020. W październiku odbył się I Katowicki Dzień Seniora.

Następca Piotra Uszoka roztoczył też dziś wizję ożywienia terenów poprzemysłowych. Część wymienionych przez niego inwestycji trwa jednak już od kilku lat, jak przebudowa budynków Porcelany Śląskiej (Fundacja Giesche) czy rozbudowa Górnośląskiego Parku Przemysłowego przy ul. Konduktorskiej. Nowością jest zapowiedź budowy dwóch parków przemysłowo-biznesowych przy ul. Miedzianej i Lwowskiej, obejmujących w sumie 28 hektarów. Ma to zrobić firma Pinnacle.

W dziedzinie wspierania inwestycji i nowych technologii, prezydent też dostrzega sukcesy. To m.in. utworzenie wydziału obsługi inwestorów i zacieśnienie współpracy środowiska akademickiego z biznesowym pod patronatem miasta.

Na koniec rozwiązanie problemów komunikacyjnych. W tym punkcie Marcin Krupa wymienia decyzję o budowie nowej linii tramwajowej, wprowadzenie strefy tempo 30 w ścisłym centrum, uruchomienie trzech stacji wypożyczania rowerów i zaplanowanie w budżecie na 2016 rok ok. 4 mln zł na Katowicką Infrastrukturę Rowerową.

Prezydent Katowic ma też ambicje wykraczające poza miasto. Jak przekonuje, jest dużym zwolennikiem powstania metropolii. – Katowice będą naturalnym liderem metropolii, ale z poszanowaniem praw innych miast.

Drugim ważnym punktem wykraczającym poza zadania wyłącznie miasta jest walka o czystsze powietrze.

Subiektywną ocena pierwszego roku prezydentury Marcina Krupy można znaleźć tutaj.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*