Reklama

Prezydent Katowic powołał radę ds. poprawy jakości powietrza

Grzegorz Żądło
Naukowcy, urzędnicy i lekarze znaleźli się w powołanej przez prezydenta Katowic Radzie ds. Poprawy Jakości Powietrza. Rada ma wypracować rekomendacje, które pomogą w zwalczaniu zjawiska smogu.

Katowice stały się liderem w zakresie poprawy jakości powietrza. Dopłaty do wymiany źródeł ciepła są najwyższe w naszym regionie. Mamy najwyższe dofinansowania dla rodzin ubogich do zakupu opału dobrej jakości i prowadzimy szereg różnych działań edukacyjnych – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. Dodaje jednocześnie, że to dobry moment na zadanie pytania czy wszystkie te działania przynoszą oczekiwane efekty. – Oczywiście uzyskujemy poprawę, ale to jest niewystarczające. Nie będziemy szczędzili środków na działania, które realnie będą poprawiały jakość  powietrza w metropolii. Liczę na pomysły i wiedzę ekspercką.

Powołana przez prezydenta rada ma wypracować rekomendacje dla urzędu miasta w zakresie m.in. poprawy uchwał rady miasta mających związek z ekologią, rozbudowy działań osłonowych dla uboższych mieszkańców, oceny zasadności stosowania określonych instalacji w budynkach czy realizacji programu edukacyjnego “Misja czyste powietrze”.

W skład rady weszli prof. Janusz Janeczek (geolog-mineralog z Uniwersytetu Śląskiego), prof. Paweł Buszman kardiolog, współzałożyciel i obecny prezes zarządu Polsko-Amerykańskich Klinik Serca), dr Beata Urych (Główny Instytut Górnictwa), prof. inż. Krzysztof Walczak (dziekan wydziału chemicznego Politechniki Śląskiej), Mariusz Skiba (wiceprezydent Katowic), Mariusz Sumara (zastępca komendanta Straży Miejskiej w Katowicach), Daniel Wolny (kierownik biura zarządzania energią UM Katowice), Małgorzata Moryń-Trzęsimiech (naczelnik wydziału polityki społecznej UM Katowice), Grzegorz Mazurkiewicz (p.o. naczelnika wydziału kształtowania środowiska UM Katowice).

Za mną stoi grupa moich współpracowników, którzy od kilku lat zajmują się problemem zanieczyszczenia powietrza. Mamy również w zespole osoby, które zajmują się jakością węgla – mówi prof. Janusz Janeczek.

Jak przekonuje prof. Paweł Buszman, smog ma bezpośrednie przełożenie na zdrowie i życie mieszkańców miasta i metropolii. – Zanieczyszczenie powietrza, to jeden z niezależnych czynników wpływających na miażdżycę, udar mózgu, zawały serca i w konsekwencji zgony. Oznacza to, że każdy z nas, mieszkający na terenie,gdzie średnioroczne zanieczyszczenia pyłami PM 10 i PM 2,5 są przekroczone, jest narażony na utratę zdrowia. Dlatego musimy działać.

Jak zapowiedział prezydent Katowic, rekomendacje rady zostaną wykorzystane przy aktualizacji programu likwidacji niskiej emisji.


Tagi:

Komentarze

  1. facepalm 25 kwietnia, 2019 at 9:23 pm - Reply

    Kraków od września (tego roku!) wprowadza zakaz ogrzewania domów węglem i drewnem, w Katowicach przy kanapkach spotkania o jakości węgla. 10 lat temu trzeba było dyskutować, dzisiaj trzeba działać! Kiedy z Katowic znikną kopciuchy? W 2030 czy 2040?

  2. Stanisław 25 kwietnia, 2019 at 6:17 pm - Reply

    Pyszne kanapki, ładna zastawa stołowa i niepotrzebnie wydane pieniądze na eksperckie wywody. To co działo się tej zimy i wiosny przeraziło mnie – chodzi o stężenia PM 10 i PM 2,5 wykazywane przez czujniki zamontowane w Katowicach. W wielu dzielnicach czujniki wskazywały powyżej 500-600 jednostek, a bardzo dobra jakość powietrza mieści się w widełkach 0-20. Katowice trują swoich mieszkańców i wszystkich, którzy tu zawitają. Bez pobierania eksperckiej kasy, w oparciu o analizę wyników pomiarów, można wskazać obszary gdzie należy niezwłocznie podjąć odpowiednie działania zmierzające do poprawy jakości powietrza, którym oddychamy.

Dodaj komentarz

*
*