Ruszają prace nad rewitalizacją hali stacji Bytom. Zapowiadana inwestycja będzie polegała m.in. na odtworzeniu przeszklonego zadaszenia peronów. To wyjątkowy w skali Polski obiekt.
Rozpoczęła się zapowiadana oraz wyczekiwana przez miłośników kolei inwestycja na stacji w Bytomiu. Jednak zmiany odczują przede wszystkim pasażerowie. Ten obiekt już od lat prosił się o remont, a podróżowanie koleją z i do Bytomia nie należało do przyjemnych. Nie tylko z powodu fatalnego stanu torów, ale również stanu stacji. Jej historia sięga prawie 100 lat. W okresie międzywojennym wyburzone zostały stare obiekty kolejowe z XIX w. i wzniesiono obecny dworzec z halą peronową przykrywającą większość krawędzi. Ta hala jest w skali Polski wyjątkowa. Obecnie tylko trzy stacje w kraju są zadaszone w ten sposób. O tym, jak ważnym punktem na kolejowej mapie był Bytom świadczy fakt, że zatrzymywał się tu tzw. „Latający Ślązak”. Jeden z najszybszych pociągów ówczesnych Niemiec kursował pomiędzy Berlinem a Bytomiem. Teraz wygląd obiektu ma być zbliżony do tego z czasów świetności.
Około pół roku temu zaczęła się modernizacja infrastruktury na odcinku Chorzów Batory – Bytom – Nakło Śląskie. Teraz nadszedł czas na kolejny etap inwestycji za ponad 1,2 mld zł. Inwestycją objęta jest tylko ta część należąca do PKP PLK S.A., czyli perony i to, co nad nimi. Sam budynek dworca należy do innej spółki – PKP S.A. W stacji w Bytomiu powstaną trzy nowe perony, przygotowane z uwzględnieniem potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Dotarcie na nie ułatwią windy. Odnowione zostaną dwa przejścia podziemne, w tym przejście na perony. Będzie nagłośnienie i czytelne oznakowanie. Wymienione zostanie oświetlenie. Zamontowane zostaną nowe ławki. Projekt zakłada odnowienie hali peronowej nad peronami. Przebudowa obejmie – zgodnie z ustaleniami pomiędzy PKP PLK a miastem i konserwatorem zabytków – historyczne przeszklenia oraz wykonanie wzmocnień. To ma zapewnić dodatkowe doświetlenie peronów, a także przywrócić zabytkowy charakter stacji Bytom. Poza tym zakres prac obejmuje nie tylko infrastrukturę pasażerską, ale również kolejową, czyli przebudowę ok. 28 km torów na stacji oraz sieci trakcyjnej i urządzeń sterowania ruchem kolejowym.
Prace rozpoczęły się od budowy peronu tymczasowego dla podróżujących w relacji Bytom – Gliwice. Z powodu przebudowy linii kolejowej jest to jedyna relacja, na jakiej kursują obecnie pociągi ze stacji w Bytomiu. Od 13 września nastąpią zmiany w organizacji ruchu dla podróżujących pociągami Kolei Śląskich na tej trasie. Ruch pasażerski zostanie przeniesiony na peron tymczasowy od strony ul. Zabrzańskiej przez peron kolei wąskotorowej. Dojście do peronu od strony Placu Wolskiego będzie się odbywać tunelem zachodnim oraz dalej przez peron kolei wąskotorowej. Dodatkowo wyznaczone zostanie alternatywne dojście do peronu od strony ul. Zabrzańskiej dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Szczegóły są na stronie internetowej przewoźnika oraz na Portalu Pasażera.
Cała inwestycja na odcinku Chorzów Batory – Nakło Śląskie zakończy się do 2024 roku.