Reklama

Powstanie „obwodnica Bogucic”. Miasto szuka wykonawcy połączenia strefy kultury z ul. Katowicką

Ł. K.
Ważny i wyczekiwany łącznik drogowy powstanie w Bogucicach. Miasto szuka wykonawcy inwestycji, która ma kosztować ok. 35 mln zł. To nie tylko udogodnienie dla mieszkańców dzielnicy, ale również zmiana układa drogowego związana z licznymi inwestycjami deweloperów.

Przedłużenie ul. Dobrowolskiego to jedna z wyczekiwanych inwestycji. Teraz jest bliżej realizacji niż kiedykolwiek. O planach budowy łącznika, który połączy ul. Katowicką ze strefą kultury i dalej, al. Roździeńskiego, mówi się już od lat. Droga została niedawno wpisana w miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego uchwalony w 2020 roku. Zanim miasto złożyło wniosek o dofinansowanie inwestycji z Rządowego Funduszu Polski Ład przygotowano projekt, którego koszt wyniósł nieco ponad 100 tys. zł. W październiku 2021 roku okazało się, że wnioski na inwestycje drogowe na łączną kwotę prawie 86 mln zł zostały rozpatrzone pozytywnie.

Teraz miasto robi kolejny krok w kierunku realizacji zadania pod nazwą „układ komunikacyjny dla terenu budowy Nowego Muzeum Śląskiego, Międzynarodowego Centrum Kongresowego i siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach – etap II”. To po prostu przedłużenie ul. Dobrowolskiego na północ, do ul. Katowickiej. Miasto pisze, że „dzięki realizacji tej inwestycji, mieszkańcy Bogucic zyskają nowe połączenie ze Strefą Kultury”. Jednak ta inwestycja jest coraz bardziej nagląca nie tylko z powodu dużego natężenia ruchu na tej drugiej ulicy. Biorąc pod uwagę szybko postępujące tu inwestycje mieszkaniowe, niebawem samochodów może być jeszcze więcej. W tym tygodniu urząd poinformował o ogłoszeniu przetargu na budowę łącznika.

Dokumentacja projektowa zakłada wykonanie przedłużenia ulicy Dobrowolskiego do ulicy Katowickiej, a u ich zbiegu budowę ronda. Powstanie również dodatkowa infrastruktura – chodniki, droga rowerowa, kanały technologiczne, systemy odwodnienia oraz oświetlenie. Zaplanowano również nowy odcinek ulicy Mieroszewskiego – od skrzyżowania z ulicą Bończyka do nowopowstałego przedłużenia ulicy Dobrowolskiego.

Inwestycja o szacowanej wartości około 35 mln zł ma powstać w ciągu 19 miesięcy od momentu podpisania umowy z wykonawcą. Na razie, do 31 maja, zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty. Nie tylko na tę inwestycję, ale również pozostałe dofinansowane z rządowego funduszu, o których napiszemy w oddzielnych tekstach.


Tagi:

Komentarze

 1. AA 19 maja, 2022 at 10:28 pm - Reply

  No to na Bogucicach będzie horror w postaci dwóch rond.
  Nowe rondo będzie budowane w miejscu obecnego skrzyżowania z sygnalizacją świetlną a tuż obok jest rondo z wjazdem do Aldi.
  „Nie wie lewica co czyni prawica”
  Brak jakiejkolwiek koordynacji, planowania i myślenia w przyszłość na dużej niż kwartał…..

  • Gustaw 20 maja, 2022 at 8:38 am Reply

   Ale dlaczego dwa ronda obok siebie nazywasz „horrorem”? Co w tym złego że zamiast skrzyżowań z sygnalizacją świetlną, które bardzo spowalniają i blokują ruch, będą 2 ronda? W Tychach w wielu miejscach jest i 5 rond jedno obok drugiego i jeździ się tak bardzo przyjemnie, nawet w godzinach szczytu.

   • AA 20 maja, 2022 at 9:48 am Reply

    Tak – oczywiście – masz rację.
    Tyle że w przypadku Bogucic będą dwa ronda trójwlotowe.
    Główne natężenie ruchu jest na ciągu ulicy Katowickiej. Wiec aby przejechać będziesz musiał dwukrotnie ustąpić pierwszeństwa pojazdom znajdującym się na rondzie.
    Jeżeli wydłuża się oczekiwanie na wjazd na drugie rondo – automatycznie zatykasz rondo pierwsze – całkowicie.
    Tutaj odległość pomiędzy rondami będzie rzędu 5~10m a nie jak w Tychach po paręset metrów
    O wiele bardziej efektywnym i sprawniejszym rozwiązaniem byłoby wybudowanie jednego nieco większego ronda o 4 wlotach.

    • Piotr 20 maja, 2022 at 1:30 pm Reply

     Wszędzie na świecie buduje się teraz ronda zamiast sygnalizacji, bo upłynniają ruch, to raz. Dwa, po wybudowaniu tej drogi ruch z „obwodnicy” (xd) będzie, myślę, duży. A jak się coś nie podoba, to proponuję jazdę rowerem:)

Dodaj komentarz

*
*