Nowe niecki i budynki na terenie starej „Fali”. Po pół roku prac widać już pierwsze elementy nowego kąpieliska, z którego mieszkańcy regionu skorzystają prawdopodobnie dopiero w 2025 roku.
Prace na terenie kąpieliska „Fala” rozpoczęły się w kwietniu. W pierwszej kolejności polegały na rozbiórce i wyburzeniach. Szybko zniknęły wszystkie elementy starego obiektu. Wyburzono także wieżę do skoków, która okazała się zbyt zniszczona. Jednak w jej miejscu stanął już taki sam łuk i powoli z ziemi wyłaniają się baseny. Po 6 miesiącach od momentu przejęcia placu budowy wykonawcy został rok na postawienie nowej „Fali”.
Trwają prace nad budynkami technicznymi i wejściowymi. Harmonogram został ułożony tak, żeby skończyć to przed zimą, bo prace mogłaby pokrzyżować pogoda. – Roboty żelbetowe się kończą. Wykonujemy sieci techniczne, sanitarne i wodociągowe. Powoli przechodzimy do robót wykończeniowych. To są ścianki kartonowo-gipsowe, pokrycie dachu, elewacja i posadzki – mówi Adam Pogoda, kierownik kontraktu z firmy Mostostal Zabrze GPBP.
Widać już mniej więcej, w jaki sposób będą rozmieszczone baseny. – Od sierpnia montujemy blachy nierdzewne, które będą stanowiły okładziny pod niecki basenowe i prowadzimy orurowanie – mówi Pogoda i dodaje, że najwięcej czasu zajmą prace nad technologią basenową.
Basenów ma być pięć, a wśród nich jeden ze sztucznymi falami, od których wzięła się nazwa kąpieliska. Poza tym znajdą się tu m.in. dwa wodne place zabaw z gejzerami armatkami, fontannami i zamkami na wodzie wyposażonymi w zjeżdżalnie. Kolejną atrakcją ma być tzw. mokra bańka. Kompleks będzie oferował pięć ślizgawek, a najdłuższa zjeżdżalnia ma mieć 100 metrów. Jedną z największych atrakcji ma być wodny taras zlokalizowany na dachu jednego z budynków.
Nowa „Fala” będzie miała łącznie ok. 3 hektarów powierzchni, obiekt pomieści ponad 2 tys. gości. Początkowo inwestycja w Parku Śląskim miała kosztować 60-70 mln zł. Jednak najtańsza propozycja w przetargu opiewała na 135,3 mln zł. Zarząd województwa zadecydował o dofinansowaniu budowy kąpieliska z budżetu województwa śląskiego.
Zgodnie z planem, prace mają się zakończyć we wrześniu 2024 roku.