Reklama

Pomnik Tragedii Górnośląskiej bliżej realizacji

Ł. K.
Budowa pomnika ofiar Tragedii Górnośląskiej w Katowicach coraz bliżej. Miasto wyłoniło wykonawcę. Jeśli w najbliższym czasie umowa z nim zostanie podpisana, to za rok nowy pomnik, który wzbudził wiele kontrowersji, stanie obok strefy kultury.

Coraz bliżej budowy kontrowersyjnego pomnika. Kontrowersje budzi nie tyle sama idea co pomysł na finansowy montaż tego przedsięwzięcia. O sprawie było głośno, gdy w Polsce trwała walka z drugą falą koronawirusa. Okazało się, że pomnik upamiętniający ofiary Tragedii Górnośląskiej zostanie zrealizowany z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, czyli z pieniędzy, które Katowice otrzymają w ramach tarczy antykryzysowej dla samorządów. Mimo wielu głosów krytyki i negatywnej opinii części radnych, pod koniec października 2020 roku rada miasta wyraziła zgodę na inwestycję.
Pomnik Ofiar Deportacji Mieszkańców Górnego Śląska do Związku Sowieckiego w 1945 roku ma powstać na skarpie przy skrzyżowaniu al. Roździeńskiego i ul. Dobrowolskiego. Ma mieć rozbudowaną formę przestrzenną i być widoczny zarówno od strony DTŚ, jak i Parku Boguckiego. Jego wygląd jest znany od 2017 roku. W konkursie na pomnik zwyciężyła praca Michała Dąbka z Krakowa i Jana Kuka z Katowic. Sama budowa to pomysł dyrektora katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Wsparcie dla tej inwestycji wyraził też abp Wiktor Skworc. Zapłacić za wszystko ma jednak miasto. Szacowana cena w ciągu tych trzech lat wzrosła kilkukrotnie. Początkowo inwestycja miała kosztować ok. 1,2 mln zł. Ostatecznie jednak miasto wyda na ten cel ponad 7 mln zł.

Teraz jest już bardzo blisko rozpoczęcia inwestycji. W kwietniu miasto ogłosiło przetarg. Po trzech miesiącach wydaje się, że jego rozstrzygnięcie jest przesądzone. Tylko jedna oferta mieściła się w założonym przez miasto budżecie w wysokości ok. 7,7 mln zł brutto. Złożyła ją firma Drogomax z Bytomia, która zaproponowała wykonanie pomnika za 7,6 mln złotych. W najbliższym czasie miasto najprawdopodobniej podpisze umowę z tą firmą. Będzie ona miała 13 miesięcy na realizację inwestycji.


Tagi:

Komentarze

  1. Grucha 28 lipca, 2021 at 9:55 pm - Reply

    … i kamieni kupa za 7 i pół bańki. Brawo wy

  2. politolog 28 lipca, 2021 at 7:46 pm - Reply

    Kolejni którym się Ślązak z węglem kojarzy.

Dodaj komentarz

*
*