W piątek rozpoczyna się runda wiosenna ekstraklasy. Na początku marca ruszają rozgrywki I ligi, a w następnych tygodniach niższych lig. To duże wyzwanie dla policji, bo w woj. śląskim funkcjonuje 121 klubów piłkarskich (od ekstraklasy do VI ligi). Jak zapewniają funkcjonariusze śląskiego garnizonu, policja jest dobrze przygotowana do rozpoczęcia rozgrywek i zapowiada, że nie będzie tolerować żadnych przypadków naruszenia prawa.
– O tym na co stać kibiców, mogliśmy się przekonać nie raz. Aglomeracja śląska jest regionem specyficznym. Przez teren woj. śląskiego przemieszczają się liczne grupy kibiców. Mamy też najwięcej klubów i meczów – mówi podinsp. Katarzyna Wanik, ze sztabu Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Dodaje, że aktywność kiboli przeniosła się ze stadionów na ulice, drogi czy do środków komunikacji.
Zapewnienie bezpieczeństwa podczas meczów piłkarskich to ogromne wyzwanie dla śląskiego garnizonu. W ubiegłym roku policjanci zabezpieczali 406 meczów piłkarskich różnych lig. Oddelegowanych do tego zostały prawie 33 tysiące funkcjonariuszy. Koszt wszystkich akcji policja wyliczyła na około 4 mln zł.
W Katowicach i okolicznych miastach sytuacja jest o tyle trudniejsza niż w innych częściach kraju, że blisko siebie leży wiele miast, w których funkcjonują kluby piłkarskie. Co więcej, w samych Katowicach sympatie pseudokibiców są podzielone. – Przy zabezpieczaniu przejazdu pociągów, na odcinku z Sosnowca do Katowic mamy podwójne zagrożenie, bo w Szopienicach jest Ruch Chorzów, a w Zawodziu GKS Katowice. Nigdy nie wiadomo kiedy ktoś coś przygotuje – mówią policjanci.
W ubiegłym roku kibole po raz kolejny pokazali, że bliżej im do zorganizowanych grup przestępczych, niż do normalnych fanów sportu. Klubowe bojówki handlują narkotykami, wymuszają haracze i popełniają przestępstwa rozbójnicze. Przykładem takiej zorganizowanej grupy przestępczej może być rozbity jesienią ubiegłego roku gang składający się z pseudokibiców GKS-u Katowice, z których 9 trafiło do aresztu.
PRZECZYTAJ: Policja rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą kiboli GKS-u Katowice
W ubiegłym roku funkcjonariusze Oddziałów Prewencji Policji w Katowicach nałożyli na kibiców ponad 9 tys. mandatów. Karane były nawet drobne wykroczenia, jak spożywanie alkoholu, zaśmiecanie czy używanie wulgarnych słów.
Pospolitych bandytów wśród kiboli było jednak znacznie więcej. W 2016 roku zarzuty usłyszało 507 osób. 9 z nich to mordercy.
Ale policjanci zwracają też uwagę na znacznie drobniejsze wykroczenia. Tylko katowicki odział prewencji nałożył w 2016 roku na kibiców ponad 9 tys, mandatów. Karane było m.in. picie alkoholu w miejscu niedozwolonym, zaśmiecanie czy używanie wulgarnych wyrazów.
Policja zapowiada, że w tym roku w stosunku do kiboli też będzie obowiązywać zasada zero tolerancji.