Reklama

Pociągiem z Katowic do Krakowa pojedziemy szybciej, ale jeszcze nie w tym roku

Ł. K.
Trwa duża inwestycja kolejowa pomiędzy Katowicami, a Krakowem. Wymiana i modernizacja wiaduktów ma sprawić, że pociągi będą tu jeździły z prędkością 160 km/h. Jednak na zakończenie prac trzeba jeszcze poczekać.

Dzisiaj do użytku zostanie oddany kolejny wiadukt kolejowy na linii E30, biegnącej pomiędzy Katowicami, a Krakowem. W Zabierzowie, w woj. małopolskim, kierowcy od poniedziałku będą mogli przejechać pod wiaduktem. To jeden z wiaduktów drogowych i kolejowych, które mają usprawnić ruch pociągów i samochodów. Do tej pory udało się zakończyć pracę na obiektach w Krakowie, Jaworznie, Zabierzowie i Rząsce. Sama budowa wiaduktu w Jaworznie, wraz z sąsiadującym układem drogowym warta jest 15 mln zł.

Łącznie na linii kolejowej E30, pomiędzy Krakowem i Katowicami, PLK realizuje 34 wiadukty kolejowe i drogowe. Dziesięć z nich budowanych jest w nowych miejscach, a pozostałe są modernizowane. PKP PLK prowadzi modernizację na całym odcinku z Katowic do Krakowa. Jej efektem ma być zwiększenie prędkości do 160 km/h dla pociągów pasażerskich i do 120 km/h dla towarowych. Zgodnie z zapowiedziami, podróż z Katowic do Krakowa ma trwać nie dłużej niż godzinę.

Inwestycja jest podzielona na odcinki o różnym stopniu zaawansowania robót budowlanych. Oprócz obiektów prace obejmują też przebudowę torów i sieci trakcyjnej. Pojawią się nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym oraz przejścia podziemne, perony i stacje. Planowany termin zakończenia inwestycji na linii E30 to koniec 2020 roku. Polskie Linie Kolejowe zapłacą za nią ok. 2 mld zł.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*