Reklama

Po protestach rodziców i dyrekcji przejście przy szkole już nie jest sugerowane

Grzegorz Żądło
Sugerowane przejście dla pieszych przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. M. Kopernika znów jest przejściem “tradycyjnym”. Miasto wycofało się ze swojej decyzji po protestach rodziców i dyrekcji szkoły. Dodatkowo przed przejściem mają zostać zamontowane progi zwalniające.

O sprawie napisaliśmy w połowie listopada. Kiedy na chodniku pojawiły się napisy “uwaga pojazd” było wiadomo, że los przejścia został przesądzony. Działo się to w czasie, kiedy miasto likwidowało kolejne przejścia w całym śródmieściu. Łącznie na sugerowane zostało zamienionych co najmniej 40 przejść dla pieszych. Co najgorsze, przejścia sugerowane powstały dokładnie w tych samych miejscach co tradycyjne, dlatego piesi korzystają z nich na pamięć. Formalnie różnica jest jednak duża. Na przejściach sugerowanych piesi nie mają pierwszeństwa i muszą czekać aż kierowcy ich przepuszczą. Z oczywistych względów to znacznie zmniejsza ich bezpieczeństwo. Na dodatek, przed takim miejscem mogą parkować samochody. Piesi wychodzą na jezdnię wprost zza nich. Ale właśnie miejsca parkingowe były dla katowickich urzędników najważniejsze. Przed tradycyjnym przejściem (i za nim na drodze dwukierunkowej) samochody nie mogą parkować w odległości mniejszej niż 10 metrów. Przy przejściach sugerowanych ten przepis nie obowiązuje. Co więcej, właściwie nie ma też przepisu, który zabraniałby parkowania na samym przejściu.

Chociaż trudno było w to uwierzyć, przejście sugerowane powstało też przy szkole. Chodzi o miejsce, które znajduje się tuż przy ZSO nr 1 im. M. Kopernika i bramie cmentarza. Teoretycznie powinno być tu bezpiecznie. Ulica, choć dwukierunkowa, jest wąska. Stoi przy niej znak ograniczenia prędkości do 20 km/h, którego jednak nikt nie przestrzega. Na dodatek, od wielu lat, tuż przy wyjściu z cmentarza, samochód parkuje jedna i ta sama osoba. Mimo że wokół nie brakuje miejsc parkingowych. Stojący tam samochód ogranicza widoczność. To o tyle istotne, że przejście przez cmentarz stanowi skrót nie tylko dla młodzieży z liceum, ale też dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 37, która mieści się przy ul. Lompy.

Mimo to, wydział transportu UM Katowice uznał, że to dobre miejsce na przejście sugerowane. Znak pionowy został więc zdemontowany, a wszystko tylko po to, żeby zachować 2-3 miejsca parkingowe. To dziwne, bo akurat na ul. Sienkiewicza jest bardzo dużo miejsc parkingowych i jak pokazały pierwsze dni po wprowadzeniu nowej polityki parkingowej, wiele z nich stoi pustych.

Niedługo po tym, kiedy opisaliśmy sprawę, przy przejściu odbyła się wizja lokalna z udziałem przedstawicieli rady rodziców zarówno SP 37, jak i LO im. Kopernika. Był też dyrektor zespołu szkół Witold Terlecki i radny Adam Skowron, który reprezentował też MZUiM. Ten ostatni wysłuchał wielu uwag rodziców i dyrekcji szkoły. Wszyscy mówili, że wbrew pozorom ul. Sienkiewicza nie jest bezpieczna dla pieszych. Kierowcy jeżdżą tu zdecydowanie za szybko. Dlatego przejście sugerowane to najgorszy z możliwych pomysłów w tym miejscu.

Rodzice zasugerowali też konieczność montażu progów zwalniających, które skutecznie mogłyby przyhamować kierowców. Padła sugestia przeniesienia bliżej przejścia znaku oznaczającego strefę zamieszkania, żeby strażnicy miejscy mogli interweniować w przypadku samochodu stojącego regularnie przy wejściu na cmentarz.

Okazało się, że argumenty rodziców i dyrekcji zespołu szkół dotarły do urzędników. W tym tygodniu przy przejściu ponownie został zamontowany znak pionowy. Stanęły też pachołki, które docelowo zostaną zamienione na metalowe słupki. Chodzi o zablokowanie miejsca parkingowego bezpośrednio przed przejściem. Teraz to kierowcy muszą ustąpić pierwszeństwa pieszym, a nie odwrotnie.


Tagi:

Komentarze

 1. arek 27 grudnia, 2023 at 8:11 am - Reply

  mogę podesłać zdjęcie co kierowcy robią z aktualnymi przejściami sugerowanymi….parkują na nich 🙂

 2. Nobody 20 grudnia, 2023 at 12:19 pm - Reply

  Zgodnie z prawem tam przejść nie powinno być z uwagi na bardzo niewielki ruch samochodowy, no ale mam nadzieję że postawią tam straż miejską i będzie waliła mandaty tym co przechodzą poza wyznaczonym przejściem. Jako dziennikarz nie przygotowałeś się w ogóle do napisania artykułu

  • Grzegorz Żądło 20 grudnia, 2023 at 1:14 pm Reply

   No, wcale się nie przygotowałem… Idźmy dalej anonimie, zlikwidujmy wszystkie przejścia dla pieszych, a potem pieszych.

 3. Miko 18 grudnia, 2023 at 10:12 am - Reply

  Hmm, czyli w sumie skoro opłaty w SPP można pobierać wyłącznie za postój na wyznaczonych miejscach, to czy przypadkiem nie jest tak, że obecnie można za darmo i legalnie parkować na tych przejściach sugerowanych? Czy jak tak ktoś zaparkuje i ewentualnie dostałby mandat albo blokadę, to ma pewną wygraną w sądzie? Zapytajcie o to miasto. 🙂

  • kukura 20 grudnia, 2023 at 6:39 pm Reply

   Jakieś rozwinięcie tej pokrętnej logiki?

 4. Ravger 16 grudnia, 2023 at 9:56 pm - Reply

  Czy teraz ktoś usunie te śmieszne napisy UWAGA POJAZD, żeby jeszcze bardziej nie myliły, gdzie pieszy może się spodziewać przejścia sugerowanego, a gdzie nie?

 5. Katomieszkaniec 16 grudnia, 2023 at 4:44 pm - Reply

  Metalowe słupki w liczbie dwóch już stoją. Trochę dziwnie to wygląda, ale spełnia zadanie.

Dodaj komentarz

*
*