Reklama

Plan zagospodarowania Muchowca gotowy. W środę odbędzie się dyskusja

Ł. K.
O kontrowersyjnej inwestycji na Muchowcu znowu zrobi się głośno. Temat aparthotelu w sąsiedztwie Doliny Trzech Stawów wróci za sprawą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Plan jest gotowy, ale jego uchwalenie może jeszcze zająć sporo czasu.

Aparthotel na Muchowcu to temat, który wypłynął w trakcie kampanii wyborczej w zeszłym roku. Stał się argumentem dla przeciwników Marcina Krupy i kandydatów na prezydenta Katowic. Zarzucali mu, że miasto jest coraz bardziej przyjazne inwestorom, a nie mieszkańcom. Inwestor to w tym przypadku spółka Active Life należąca do Andrzeja Nieboraka, który w Dolinie Trzech Stawów zrealizował już częściowo kompleks trzech budynków biurowych pod nazwą Activ Park. Jednak w przypadku aparthotelu jego plany są ambitniejsze. Na końcu ul. Francuskiej, pomiędzy kortami tenisowymi i torami kolejowymi, chce wybudować 6 budynków (w tym jeden złożony z trzech połączonych ze sobą segmentów). Łącznie daje to ok. 3 tys. m kw. zabudowanej powierzchni na części działki po byłym stadionie Startu. Każdy budynek będzie miał dwie kondygnacje naziemne z apartamentami na wynajem i jedną podziemną kondygnację, gdzie zlokalizowane zostaną garaże.

PRZECZYTAJ TEŻ: Na Muchowcu mają powstać budynki mieszkalne. Prezydent Katowic: nie dopuścimy do tej inwestycji

To na razie tylko plany, bo od maja zeszłego roku Nieborak nie otrzymał pozwolenia na budowę. A po tym, jak tematem aparthotelu zainteresowały się media, prezydent Marcin Krupa zapowiedział, że miasto zablokuje inwestycję. Na razie była jedna nieudana próba, gdy MZUiM zaskarżył decyzję środowiskową do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Zdaniem inwestora, prezydent Katowic chciał tym krokiem tylko zyskać trochę czasu. Krokiem ostatecznym ma być zmiana planu zagospodarowania dla Muchowca.

PRZECZYTAJ TEŻ: Samorządowe Kolegium Odwoławcze podjęło decyzję w sprawie Muchowca

Plan jest już gotowy i można go obejrzeć w urzędzie miasta. Zgodnie z nim, na terenie planowanego aparthotelu zwiększona zostanie powierzchnia biologicznie czynna. Taki krok ma ograniczyć możliwość zabudowania działki. Poza tym wykluczona została większość funkcji dodatkowych. Działka ma być przeznaczona jedynie na usługi sportu i rekreacji, a dodatkowo może służyć w ograniczonym stopniu gastronomii i handlowi detalicznemu.

PRZECZYTAJ TEŻ: Inwestor aparthotelu na Muchowcu nie zamierza rezygnować ze swoich planów

Walka o aparthotel jednak potrwa jeszcze długo. W środę o godz. 15.00 (Rynek 13, sala 413, IV piętro) odbędzie się publiczna dyskusja na temat projektu planu zagospodarowania. Sam projekt będzie wyłożony jeszcze do 8 kwietnia, a uwagi będzie można składać do 23 kwietnia. Procedura zmiany planu dla Muchowca może potrwać jeszcze co najmniej kilka miesięcy.


Tagi:

Komentarze

  1. obywatel 26 marca, 2019 at 6:32 am - Reply

    Mieszkańców Katowic z roku na rok ubywa.
    Budowlanka buduje …
    A Dolina i Muchowiec znika

Dodaj komentarz

*
*