Reklama

PKM Katowice kupi 100 nowych autobusów

Łukasz Kądziołka
Sto nowych autobusów kupi PKM Katowice. Tak duża inwestycja będzie możliwa dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Już niedługo po ulicach Katowic będą jeździły pojazdy z napędem elektrycznym.

PKM dostanie 96,36 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego. To jedna z największych dotacji przyznanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego z RPO. Unijne pieniądze pokryją 85% kosztów. Resztę PKM wyłoży z własnego budżetu.

PRZECZYTAJ TEŻ: Są unijne pieniądze na centra przesiadkowe w Katowicach

 

Już w ubiegłym roku firma kupiła 20 autobusów. Pojazdy marki Solaris są wyposażone w silnik EURO-6, czyli z najniższą emisją spalin. Do końca tego roku dostarczonych zostanie jeszcze 30 takich autobusów (15 przegubowych i 15 jednoczłonowych). Dzięki temu z ulic Katowic znikną najbardziej awaryjne i niewygodne autobusy. Od stycznia 2017 roku pasażerowie nie wsiądą już do słynnych Ikarusów. Z pieniędzy pozyskanych z RPO przedsiębiorstwo ma kupić łącznie 100 nowych pojazdów. – Zostało nam jeszcze 50, więc można powiedzieć, że jesteśmy w połowie drogi – mówi Helena Ulanowska, prezes zarządu spółki. W przyszłym roku planowana jest dostawa 25 autobusów. Kolejne 25 zasili tabor PKM dopiero w 2018 roku. Wśród nich 10 będzie zasilanych napędem elektrycznym. Będą one używane na krótkich trasach, w obrębie ścisłego centrum miasta – mówi Marek Tarnecki, kierownik działu planowania i eksploatacji w PKM. Ma to pomóc w redukcji emisji spalin i zmniejszyć hałas. Jednak autobusy zasilane prądem mogą wyjechać na ulice dopiero jak powstaną miejsca, w których będzie można je ładować. Specjalne ładowarki mają się znaleźć między innymi w centrach przesiadkowych, ale te na razie są w fazie projektu. –Zaplanowaliśmy ich dostawę dopiero na 2018, żeby połączyć obie inwestycje – wyjaśnia Helena Ulanowska.

To nie koniec inwestycji w PKM, ale wszystko zależy od kolejnej dotacji. Spółka stara się również o pieniądze z POIiŚ (Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko). – Jesteśmy w trakcie prac nad wnioskiem. Zamierzamy go złożyć jeszcze w październiku – mówi Ulanowska. Jeśli udałoby się PKM uzyskać unijną pomoc, to do 2020 roku w Katowicach pojawi się dodatkowo 35 nowych autobusów.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*