Reklama

Koniec wysokopodłogowych autobusów

Szymon Kosek
Autobusy wysokopodłogowe jeżdżą już tylko w Katowicach i Gliwicach. Od nowego roku nie będą już miały prawa wyjechać na drogi.

Tylko 80 z 900 autobusów  KZK GOP to pojazdy wysokopodłogowe. Jeżdżą na liniach obsługiwanych przez PKM Katowice i PKM Gliwice. Ale już niedługo. Od 1 stycznia na trasach mają jeździć już tylko pojazdy niskopodłogowe.

Warunek wymiany autobusów starego typu na niskopodłogowe KZK GOP postawił w umowach z przewoźnikami. –Takie zmiany muszą być wprowadzane etapami, trzeba brać pod uwagę możliwości operatorów, warunki rynkowe i wiele innych czynników – mówi Anna Koteras, rzecznik prasowy KZK GOP. To nie jedyne zmiany, które czekają tabor przewoźników. -W tej chwili priorytetem była dla nas wysokość pojazdów. W przyszłości będziemy wprowadzać do naszych umów kolejne warunki – dodaje Koteras. Wymagania mają dotyczyć monitoringu autobusów, klimatyzacji, dostępu do WiFi i udogodnień dla niepełnosprawnych.

PKM Gliwice ogłosiło właśnie przetarg na dzierżawę 7 autobusów niskopodłogowych, ale jak zapowiada prezes zarządu przedsiębiorstwa, Henryk Szary, w styczniu wszystko ma już być gotowe. Podobne deklaracje składa prezes zarządu PKM Katowice, Helena Ulanowska.

PRZECZYTAJ TEŻ: PKM Katowice kupi 100 nowych autobusów

W przypadku niespełnienia warunku umowy, związek będzie nakładał na przewoźników kary umowne. Autobusy wysokopodłogowe będzie można wykorzystywać tylko w sytuacjach wyjątkowych, np. awarii któregoś z kursujących pojazdów.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*