Reklama

Parkomaty na os. Paderewskiego i Koszutce. Wkrótce będzie tam strefa płatnego parkowania

Redakcja
Coraz więcej parkomatów na ulicach Katowic. Miasto przygotowuje się do rozszerzenia strefy płatnego parkowania. Mieszkańcy dzielnic, w których do tej pory strefy nie było, mogą już zauważyć nowe urządzenia.

Przygotowania do powiększenia obszaru, w którym za postój samochodu trzeba zapłacić, trwają od zeszłego roku. Zaczęło się od konsultacji społecznych, których wynik miał pomóc w przygotowaniu uchwały dotyczącej rozszerzenia strefy. Od tamtej pory temat ucichł, ale są  sygnały świadczące o tym, że jest bliżej niż dalej zmian w polityce parkingowej Katowic.

Po pierwsze, w toku jest przetarg na wykonanie oznakowania pionowego i poziomego obszaru płatnego parkowania. Miejski Zarząd Ulic i Mostów pod koniec marca otworzył oferty w przetargu. Wpłynęły dwie i obie mieszczą się w zakładanym budżecie inwestycji. Dlatego niebawem okaże się, która firma usunie około 700 znaków i postawi ponad 1100 nowych oraz wykona około 5 tys. m kw. oznakowania poziomego. Wykonawca będzie miał na to czas do 28 lipca.


Zanim powstaną nowe znaki, na ulicach staną nowe urządzenia do płatności za parkowanie. Już w zeszłym roku wykonawca wymienił część parkomatów. Zmiany widać było wtedy jednak wyłącznie w obrębie istniejącej strefy. Do końca września zamontowano 100 nowych urządzeń i wgrany został nowy system operacyjny. Teraz trwają prace w dzielnicach, gdzie do tej pory parkomatów nie było. Mieszkańcy osiedla Paderewskiego i Koszutki wymieniają się zdjęciami, na których widać zabezpieczony jeszcze i niegotowy do użycia sprzęt. Jak informuje w imieniu MZUiM Dawid Zapała z Katowickiej Agencji Wydawniczej, do końca maja ma zostać zamontowanych 250 parkomatów. Łącznie w Katowicach będzie ich 350. Koszt tej inwestycji to prawie 9,5 mln zł.

Wszystko po to, żeby jeszcze w tym roku strefą płatnego parkowania objąć kolejne dzielnice. Gdy cała infrastruktura będzie gotowa, zostaną tylko formalności. Miasto nadal przygotowuje uchwałę w sprawie strefy. Chociaż jej granice wydają się już wyznaczone. SPP obejmie całe śródmieście oraz część Koszutki, os. Paderewskiego, Bogucic i Zawodzia. Obecna strefa zamieni się w Śródmiejską Strefę Płatnego Parkowania, gdzie pozostawienie auta będzie droższe. Stawki na razie pozostają tajemnicą. Jeśli miasto ustali je zgodnie z wynikami konsultacji społecznych, to za pierwszą godzinę w SPP kierowcy zapłacą 3,6 zł, a w ŚSPP – 5 zł. Jednak wszystko wskazuje na to, że już niebawem pojawi się projekt uchwały, ponieważ nowa strefa powinna raczej zacząć obowiązywać niedługo po wykonaniu oznakowania.


Tagi:

Komentarze

 1. Artur 28 kwietnia, 2023 at 7:46 pm - Reply

  Mieszkam w kamienicy przy ulicy Poniatowskiego i uważam, że parkomaty to super pomysł może w końcu jak będę wracał z pracy przed 15:00 to znajdę jakieś wolne miejsce parkingowe. Naj lepiej jak by godzina kosztowała 20 zł, a mieszkańcy objęci strefą płatnego parkowania dostali karty mieszkańca upoważniające do darmowego parkowania w w/w strefie. Z pewnością ograniczyło by to ilość samochodów co poprawiło by jakość powietrza.

 2. Ula 28 kwietnia, 2023 at 5:49 pm - Reply

  A widział ktoś te konsultacje? albo informacje? albo cokolwiek?? jako mieszkanka Śródmieścia właśnie zostałam zaskoczona przez parkomaty pod domem. Nic nie wiadomo o abonamencie dla mieszkańców, ani o czymkolwiek!!! Najpierw kretyńska zmiana sygnalizacji na Poniatowskiego, a teraz to.

 3. Dawid J 20 kwietnia, 2023 at 3:14 pm - Reply

  Ciekawe w jakim trybie montuje się parkometry, skoro nie ma uchwały w sprawie strefy. Na jakiej podstawie wydawane są pieniądze? Miasto stosuje metodę faktów dokonanych. Zrobiliśmy infrastrukturę no to radni musicie klepnąć uchwałę.

 4. Anna 20 kwietnia, 2023 at 11:54 am - Reply

  Jako mieszkaniec Śródmieścia wyczekuję rozszerzenia płatnej strefy, nawet jeśli oznacza to abonament dla mieszkańca. Te zmiany powinny nastąpić już dawno.
  oby tylko egzekwowania nielegalne parkowanie…

  • Stasia 20 kwietnia, 2023 at 1:20 pm Reply

   To możesz stawać już na płatnych miejscach, czemu masz czekać aż rozszerzą strefę?? Będzie więcej miejsca dla normalnych

 5. Asia 18 kwietnia, 2023 at 8:02 am - Reply

  A co z mieszkańcami osiedla Paderewskiego, czy również będą musieli uiszczać opłaty za parkowanie „pod własnym blokiem”, ale na fragmencie należącym do miasta?

  • Grzegorz Żądło 18 kwietnia, 2023 at 9:33 am Reply

   Tam gdzie będzie SPP, to będą musieli. Z tym, że dla mieszkańców będzie abonament, który obecnie kosztuje 20 zł za miesiąc albo 50 zł na kwartał. Nie wiadomo jeszcze ile będzie kosztował nowy abonament.

 6. Wit 15 kwietnia, 2023 at 9:15 pm - Reply

  Władze do odwołania! Komunikacja miejska najgorsza i najdroższa w Polsce, likwidacja miejsc parkingowych a te co są opodatkować. Najbardziej nieprzyjazne miasto ludziom. Zapraszajcie dalej inwestorów, studentów i turystów. Jeden wielki syf. Jestem od urodzenia stąd i mi wstyd za władze miasta.

 7. Danuta 13 kwietnia, 2023 at 4:40 pm - Reply

  a ja chyba będę autko składać w kosteczkę i do kieszeni, niby gdzie pod domem mam parkować

 8. Efe 13 kwietnia, 2023 at 11:11 am - Reply

  Moje podejrzenie (a właściwie pewność) jest taka, że za masę samochodów z różnych stron Śląska odpowiada beznadziejna komunikacja wojewódzka i miejska. A do pracy jakoś dojechać trzeba. Przewiduję przenoszenie się firm po za obręb stref śródmiejskich, a w zamian powstaną nowe legowiska dla żuli bez samochodów i pracy. 🙂 Katowice strasznie wysoko się cenią przyrównując się do turystycznego Krakowa.

  • Grzegorz Żądło 13 kwietnia, 2023 at 11:23 am Reply

   Podejrzenia zupełnie nietrafione. Za masowy codzienny najazd kierowców spoza Katowic odpowiada wieloletnia polityka władz Katowic, polegająca na budowie kolejnych dróg, nierozszerzaniu strefy płatnego parkowania, śmiesznie niskich cenach za postój i zupełnym braku egzekucji nielegalnego parkowania.

   • P Śl 13 kwietnia, 2023 at 12:23 pm Reply

    Jak najbardziej trafione tylko, że jak zwykle nie masz pojęcia o dojazdach KM spoza Katowic, a udajesz eksperta.

    • cccp 20 kwietnia, 2023 at 1:26 pm Reply

     Jak czytam wypowiedzi niektórych to się dziwię, skąd taka wazelina u nich.
     I kiedy trzeba czytać, te zupełnie niemerytoryczne czy wręcz głupie wypowiedzi to…

     No ale skoro wiadomo co inni powinni to i ja zacznę od tego, używając tej samej „logiki” – Ceny za parkowanie i jeżdżenie rowerami powinny być wysokie – kogo stać na rower, ten nie będzie zdziwiony, gdy musi zapłacić parę złotych za postój albo jeżdżenie. W końcu mu dużo pieniędzy zostało bo nie musiał kupić samochodu. Kto dostał od rodziców – ten nie zna wartości pieniądza i dyskusja nie ma sensu.

     • Marcin 27 kwietnia, 2023 at 3:05 pm Reply

      Jeśli ktoś nie chce płacić za parkowanie, no to przecież nie musi pracować w Katowicach. Może sobie znaleźć pracę w Sosnowcu, Będzinie albo Czeladzi 🙂 pozdrawiam Zagłębie:) 🙂

      • Ula 28 kwietnia, 2023 at 5:44 pm Reply

       tylko jakoś muszę postawić auto pod domem, gdzie właśnie objawiły się parkomaty. Fascynują mnie te konsultacje społeczne, bo nikt o nic mieszkańców nie pytał.

    • heheszki 14 kwietnia, 2023 at 10:03 pm Reply

     Przecież redaktor zawsze wie lepiej więc Twoje „nietrafione”, taka to argumentacja, haha.

     • Grzegorz Żądło 14 kwietnia, 2023 at 10:13 pm Reply

      Dziękuję.

      • Ada 17 kwietnia, 2023 at 11:21 am Reply

       Auslanderzy płacić, tubylcy za free

    • Grzegorz Żądło 13 kwietnia, 2023 at 1:12 pm Reply

     Zupełnie nietrafione. Przy okazji, znamy się? Nie sadzę.

     • Mieszkaniec 14 kwietnia, 2023 at 8:49 pm Reply

      Panie Redaktorze, jak czytam Pana odpowiedzi na komentarze, to myślę sobie – skąd u Pana tyle spokoju, gdy trzeba czytać czasem zupełnie niemerytoryczne czy wręcz głupie wypowiedzi. Decyzja o płatnym parkowaniu jest bardzo słuszna i niezbędna, ale niestety spóźniona o parę lat. Będzie szok dla wielu osób – będzie mnóstwo jadu, bo miasto Katowice przez wiele wiele lat wyhodowało totalną roszczeniowość kierowców, samowolki, nieszczenie przez auta (głównie przyjezdnych) naszej przestrzeni miejskiej i traktowanie miasta jako darmowego parkingu. Ceny za parkowanie powinny być wysokie – kogo stać na samochód, ten nie będzie zdziwiony, gdy musi zapłacić parę złotych za postój. Kto dostał od rodziców – ten nie zna wartości pieniądza i dyskusja nie ma sensu. Komunikację miejską zniszczyły samochody, nie odwrotnie. Gdy ludzie zaczną liczyć nie tylko czas w korkach, ale i koszty, nagle sami będą domagać się więcej połączeń.

      • Ula 28 kwietnia, 2023 at 5:46 pm Reply

       Tak. zostawię auto pod domem, na od teraz płatnym parkingu, i pojadę KM.

      • Grzegorz Żądło 14 kwietnia, 2023 at 9:24 pm Reply

       Zawsze mnie dziwiło, że kierowcy oczekują, że będą mogli zaparkować wszędzie, zawsze i do tego za darmo. Im się należy, bo pracują w Katowicach. Tak to nie działa. Oczywiście władze miasta przez ostatnie 20-30 lat doprowadziły do zajechania Katowic samochodami i trudno teraz wielu ludziom zrozumieć, że nie będą mogli sobie stanąć gdzie chcą za darmo. A gdzie są w tym wszystkim mieszkańcy centrum? Śródmieście do druga najliczniejsza dzielnica Katowic. Owszem, mieszkając w centrum trzeba się liczyć z większym hałasem, smrodem, ruchem itd. Ale to nie znaczy, że mamy być jednym wielkim parkingiem, w wielu miejscach nielegalnym. Szkoda, że infrastruktura rowerowa leży w centrum odłogiem, ale mam nadzieję, że mieszkańcy w końcu wymuszą zmiany i w tym obszarze.

 9. Jan 13 kwietnia, 2023 at 8:41 am - Reply

  Pie… pan String lobbował i was załatwił.

 10. mieszkaniec 13 kwietnia, 2023 at 7:34 am - Reply

  Jak zwykkle chodzi o kasę , te kolejne miejsca parkowania to łatanie pustej kasy miasta ! i dalszego zadłużania miasta .
  czyli nas mieszkańców ! Urzędnicy pracujący w magistracie też powinni płacić za parking ! a nie mieć darmowy !

  • Grzegorz Żądło 13 kwietnia, 2023 at 8:38 am Reply

   Kasa miasta nie jest pusta. W jaki sposób zwiększanie przychodów z parkowania zwiększa zadłużenie miasta?

 11. Dd 12 kwietnia, 2023 at 5:11 pm - Reply

  dlatego wybiorą komunikację miejską. Proste jak pukanie… do drzwi. chyba że nie jesteś za Kato

  • fantazje 13 kwietnia, 2023 at 4:17 pm Reply

   Haha, lubię czytać te bajki żeby się pośmiać. Ty oczywiście już wiesz lepiej co ludzie zrobią…

  • Kicek 13 kwietnia, 2023 at 12:52 pm Reply

   Sam bym chętnie jeździł autobusem gdybym go miał.
   Komunikacja w regionie jest źle zorganizowana i żadne strefy tego nie zmienią.

 12. Sk 12 kwietnia, 2023 at 4:46 pm - Reply

  na kostuchnie też powinna powstać strefa płatnego parkowania tak jak i w całych Katowicach co to za dzielenie mieszkańców na lepszych i gorszych nikt w centrum nie chcę biurowców przez krupe który tylko umie wydawać pozwolenia na nowe biurowce ktoś ma płacić za parking Krupa bier te swoje zasrane biurowce na Kostuchna i Podlesie bo w centrum ludzie tego nie chcą!!!!

  • inny 13 kwietnia, 2023 at 11:29 am Reply

   A nie wpadłeś na pomysł, żeby zniknęły strefy tam gdzie już są?

 13. Mario 12 kwietnia, 2023 at 3:09 pm - Reply

  Masakra. Nawet na zadupiu auta na chwile nie postawisz, żeby wyjść do sklepu, bo będą lecieć żeby Ci zdjęcie zrobić. Do rodziny też na kawe nie podjedziesz. Wszystko drogie w cholere to w dodatku wielkim luksusem będzie jak podjedziesz na kawe za 3zl do rodziny, a zaplacisz za kawalek obsranego placu 10-15zl. Jakby mało było płacone w paliwie, podatkach itd.

  • Maciej_Bn 13 kwietnia, 2023 at 12:08 pm Reply

   Właśnie że po zmianach będzie łatwiej zaparkować. SPP zwiększają rotację. No chyba że ktoś jest przekonany, że jemu się należy za darmo. Wtedy tak – zrobią mu zdjęcie.

  • klm 13 kwietnia, 2023 at 8:13 am Reply

   Nie chodzi o pieniądze, a o brak miejsca.

   • Tt 17 kwietnia, 2023 at 8:43 pm Reply

    zlikwidować cały ruch samochodowy w Katowicach tylko transport publiczny plus taxi hulajnoga elektryczna plus rower i wszystko w porządku mało smrodu i hałasu!!!

   • kasa 13 kwietnia, 2023 at 11:31 am Reply

    Miejsce się zawsze znajdzie. Ale jak nie wiadomo o co chodzi to właśnie o kasę.

 14. Ravger 12 kwietnia, 2023 at 1:51 pm - Reply

  „przetarg na wykonanie oznakowania pionowego i poziomego obszaru płatnego parkowania”
  Szkoda, że ten przetarg jest tylko na oznakowanie Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania. Powstaje pytanie, co z pozostałą Strefą…

Dodaj komentarz

*
*