Reklama

Park Śląski unieważnił przetarg na system parkingowy i przebudowę stref wjazdowych

Ł. K.
Szlabany mają ograniczyć ruch po głównych alejach, a na parkingach mają pojawić się parkomaty. Do realizacji jeszcze daleko, bo w pierwszym przetargu Park Śląski nie udało się wyłonić wykonawcy przebudowy systemu parkingowego.

Park Śląski planuje duże zmiany dla kierowców. Przede wszystkim mają one polegać na uporządkowaniu ruchu na terenie parku. Obecnie głównymi alejami porusza się sporo samochodów. Niektórzy bez odpowiednich zezwoleń. Powodem są niewystarczające ograniczenia dla kierowców. W wielu miejscach słupki nie wystarczają i kierowcy nie mają problemu z wjazdem w głąb parku. Nierzadko przejeżdżają głównymi alejami nawet w momencie, gdy pieszych i rowerzystów nie brakuje. Nawet popularna nawigacja Google Maps prowadzi samochody przez środek parku.

Żeby rozwiązać ten problem Park Śląski ogłosił przetarg na dostawę oprogramowania i infrastruktury systemu parkingowego oraz przebudowę układów drogowych na wjazdach i wyjazdach z parku. Chodzi między innymi o usunięcie kilkuset słupków i zastąpienie ich szlabanami. Taka bariera ma zatrzymać kierowców. Szlabany mają zostać zamontowane przy wjazdach: od ul. Chorzowskiej (od „Karolinki”), od alei Harcerskiej (AKS), od ul. Złotej (ZOO), Pojawią się także w centralnej części parku, żeby uniemożliwić wjazd. Ma być to wykonane w taki sposób, żeby rowerzyści mogli bez przeszkód przejechać.

Dodatkowo park chce wdrożyć nowy system płatności za postój. Jednym z jego elementów będą m.in. parkomaty samoobsługowe. Ma powstać też kolejny punkt poboru opłat na wjeździe od Alei Klonowej (wjazd od ul. Siemianowickiej). Parkowanie ma być możliwe tylko w tych strefach, które funkcjonują teraz. Dojazd do lokali gastronomicznych i parkowych atrakcji zostanie utrzymany, ale ma być możliwy wyłącznie wjazdami do tego przeznaczonymi.

To wszystko na razie plany, a na realizację trzeba poczekać, ponieważ Park Śląski właśnie unieważnił przetarg. Wzięła w nim udział tylko jedna firma – Base System z Krzeszowic. Wykonawca zaproponował realizację za 4,8 mln złotych brutto, a Park chciał na ten cel przeznaczyć ponad 200 tys. złotych mniej, bo ok. 4,6 mln złotych brutto. Przetarg został unieważniony.


Tagi:

Komentarze

 1. Leszek 14 marca, 2024 at 1:40 pm - Reply

  Powinny być darmowe parkingi w parku, to jest skandal żeby trzeba było płacić za możliwość skorzystania z parku.

  • Rafał R 14 marca, 2024 at 3:54 pm Reply

   Nie musisz płacić. Możesz tam przyjechać rowerem albo przyjść piechotą jak nie masz daleko. Będzie nie tylko za darmo ale i zdrowo. Dojazd komunikacją miejską też nie kosztuje fortunę. Serio, ludzie uwierzcie naprawdę da się odkleić tyłek od siedzenia samochodu. No chyba, że jesteś już przyspawany na amen, wtedy to faktycznie może już nie być dla ciebie ratunku.

  • Grzegorz Żądło 14 marca, 2024 at 1:43 pm Reply

   I jeszcze powinni do tych samochodów stojących za darmo w środku parku lać za darmo paliwo, co nie?

   • Parkowiec 14 marca, 2024 at 2:19 pm Reply

    Powinno się również umożliwić mycie samochodu przy remontowanym stawie kajakowym. Dlaczego nikt o tym nie pomyślał? Skandal.

 2. mieszkaniec 13 marca, 2024 at 2:28 pm - Reply

  1. Skandal aby nawigacja google prowadziła samochody przez Park. Powinna pokazywać ruch pieszy.
  2. Jedyny Park w Europie gdzie można pojeździć samochodem bez karnie. pojeździć po całym Parku.
  3. Brakuje tylko jeszcze na środki Parku, Dużego centrum Handlowego. Najpierw wmówią że będziemy chodzić pieszo ale po wybidowaniu powstaną drogi.
  4. Park w Świerklańcu jest lepszy.

  • Parkingowy 14 marca, 2024 at 5:05 pm Reply

   A dlaczego by miała nie prowadzić, skoro to legalne i oficjalnie jest tam dopuszczony ruch samochodowy? Nawigacja google nie jest – jak sądzę – zarządcą dróg parkowych, żeby mieć do niej jakiekolwiek pretensje.

   • AA 14 marca, 2024 at 6:13 pm Reply

    Własnie sęk w tym, że nie jest. W parku jest mnóstwo miejsc gdzie są znaki B-1 “zakaz ruchu”. Spróbuj wpisać w nawigacji Googlowej trasę do Zoo albo Planetarium i zobaczysz że nawigacja prowadzi de facto po chodnikach.

    • Parkingowy 14 marca, 2024 at 6:34 pm Reply

     Jeśli to jest zakaz ruchu bez wyjątków “dla posiadaczy zezwoleń”, to trochę słabo, ale niejaki “mieszkaniec” pisał, że nawigacja prowadzi samochody PRZEZ park, a Twój przykład dowodzi tylko, że DO parku, a to jednak pewna różnica (nie jest to tranzyt przez park, być może dojazd dla posiadaczy zezwoleń).
     Tak czy siak tylko umysłowa ameba może się próbować tłumaczyć, że popełniła wykroczenie “na polecenie nawigacji” tej czy innej.

Dodaj komentarz

*
*