Reklama

Oryginalny bruk z ul. Dworcowej zostanie częściowo wykorzystany w nowej nawierzchni ulicy

G. Ż.
Część oryginalnego starego bruku, który został odkryty pod warstwą asfaltu na ul. Dworcowej, zostanie wykorzystana przy układaniu nowej posadzki na tej ulicy. Trwa jej przebudowa. Po zakończeniu prac Dworcowa stanie się deptakiem z bardzo ograniczonym ruchem samochodowym.

Kiedy w grudniu wykonawca przebudowy Dworcowej zerwał asfalt z jej wschodniego odcinka, wielu mieszkańców zachwyciło się starym brukiem, który znajdował się pod spodem. Nie tylko wyglądał bardzo elegancko, ale kostki nadal, mimo upływu dziesiątek lat, leżały równo.

Sprawdziliśmy czy bruk w jakikolwiek sposób zostanie wykorzystany w nowej nawierzchni ulicy. Takie zalecenie wydał miastu wojewódzki konserwator zabytków. Jak poinformował nas wydział inwestycji UM Katowice, oryginalny bruk zostanie ułożony w zachodniej części Placu Dworcowego w strefie parkingu, jako nawierzchnia miejsc parkingowych. Z kolei we wschodniej części Dworcowej zostanie wyeksponowany w wydzielonej części przestrzeni głównego ciągu pieszego, który zostanie wykonany z płyt granitowych. Stary bruk zostanie położony w jednym ciągu na wysokości budynków starego dworca (numery 2, 4, 6).

Łącznie wykorzystanych ma zostać około 900 m kw. starego bruku. Pozostałe odzyskane kostki zostaną zdeponowane w bazie MZUiM Katowice.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*