Reklama

Odcinkowy pomiar prędkości na DTŚ w Katowicach coraz bliżej

Zdjęcie poglądowe.

Redakcja
Drogowa Trasa Średnicowa może zostać objęta odcinkowym pomiarem prędkości. Jeśli nie będzie przeciwwskazań, to urządzenia zostaną zainstalowane na katowickim odcinku ruchliwej drogi.

Na Drogowej Trasie Średnicowej jest kilka newralgicznych punktów, gdzie częściej dochodzi do zdarzeń drogowych niż w pozostałych miejscach. Jedną z takich lokalizacji jest zakręt przy granicy Katowic i Chorzowa. Na dobrze znanym kierowcom zakręcie przy siedzibie firmy Mazak kolizje i wypadki zdarzają się stosunkowo często. Z tego powodu już 4 lata temu Komenda Miejska Policji w Katowicach wnioskowała o zainstalowanie tu urządzeń do pomiaru prędkości. Początkowo zakładano, że odcinkowy pomiar miałby objąć cały katowicki odcinek, ale ostatecznie ma on monitorować fragment od granicy z Chorzowem do wspomnianego zakrętu.

Po badaniach przeprowadzonych przez Instytut Transportu Samochodowego droga W902 w Katowicach pojawiła się na liście podstawowej w przetargu na dostawę i montaż urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości. Po kilku miesiącach przetarg ten udało się rozstrzygnąć. Zakłada on zamontowanie systemów w łącznie 39 lokalizacjach. Lista podstawowa obejmuje odcinki dróg w 13 województwach. Oprócz katowickiego odcinka DTŚ znalazły się na niej wybrane odcinki autostrad A1, A2 oraz A4 oraz innych dróg krajowych, m.in. odcinki dróg ekspresowych S7, S11 i S14 oraz 14 dróg wojewódzkich, 3 powiatowe i 1 droga gminna. W sumie ok. 200 km nowych odcinków dróg, które zostaną objęte kontrolami.
Wykonawca, który został wybrany, dostarczy urządzenia Unicam VELOCITY3. Mają one możliwość rejestracji wykroczeń na kilku pasach ruchu niezależnie od tego, po którym pasie porusza się pojazd. Umożliwiają identyfikację pojazdu, rejestrują wizerunek sprawcy oraz szereg innych parametrów. Są dostosowane do pracy w trudnych warunkach pogodowych. Podpisano umowę z wykonawcą, firmą Sprint S.A., która realizuje dla Katowic Inteligentny System Zarządzania Transportem. Wykonawca będzie miał 70 tygodni na dostawę i montaż urządzeń. Zanim OPP zostanie zainstalowany we wskazanej lokalizacji firma musi przeprowadzić oględziny. Jeśli montaż urządzeń w którejś lokalizacji z listy podstawowej nie będzie możliwy, wykorzystana zostanie lokalizacja z listy rezerwowej. Wykonawca, po uzyskaniu wszystkich zezwoleń i ustaleniach z zarządcami dróg, rozpocznie prace. Będzie musiał doprowadzić przyłącza energetyczne, posadowić bramownice i zamontować kamery. Odcinki przejdą następnie wzorcowanie i legalizację.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*